Nowe Eko-Mariny na Mazurach
Eko-Marina w Rynie. Źródło: www.eko-mazurymariny.pl |
Mamy dobrą wiadomość dla turystów i pasjonatów żeglarstwa. Jeszcze w tym roku w Krainie Wielkich Jezior otwarte zostaną kolejne ekologiczne przystanie żeglarskie.Budowa nowoczesnych portów realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W tym roku ekologiczne przystanie powstaną Węgorzewie, Rynie i Piszu.
Węgorzewska Eko–Marina będzie usytuowana przy ul. Portowej, między Parkiem Etnograficznym nad Węgorapą a placówką Żeglugi Mazurskiej. W ramach projektu do użytku udostępniony zostanie budynek bosmanatu z wieżą obserwacyjną, pawilon sanitarny dla żeglarzy i turystów z prysznicami, toaletami i umywalkami, pralnia z suszarnią, a także punkt opróżniania toalet chemicznych. Co więcej, w ramach inwestycji powstanie tutaj także 30 pomostów dla łodzi. Plany obejmują również zmodernizowanie nabrzeża oraz zagospodarowanie terenu wokół przystani. Elementami infrastruktury uzupełniającej będą m.in. kiosk multimedialny, system Wi-Fi oraz tablica informacyjna.
Projekt budynku kapitanatu portu w Węgorzewie.
Źródło: www.eko-mazurymariny.pl
|
W Piszu nowoczesną Eko-Marinę zlokalizowano na plaży miejskiej położonej nad jeziorem Roś.Wyposażona w pomieszczenia sanitarno-gospodarcze oraz instalacje do odbioru nieczystości z jachtów i motorówek będzie jedną z jedenastu tego typu ekologicznych przystani na Mazurach. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowoczesny pomost cumowniczy na co najmniej 30 jachtów jak i dodatkowe pomieszczenia do slipowania i naprawy łodzi. Projekt obejmuje także utwardzenie nabrzeża oraz budowę miejsc parkingowych z dojazdami, chodnikami i oświetleniem. Zakupiona zostanie również łódź hybrydowa dla policji, wyposażona w noktowizor do akcji nocnych, system radiowy, system nawigacji GPS oraz kamery termowizyjne, ułatwiające lokalizację nielegalnych zrzutów nieczystości do jezior.
Kolejna ekologiczna przystań będzie usytuowana nad jeziorem Ryńskim w Rynie. Elementami wchodzącymi w skład jej wyposażenia będą: budynek z kapitanatem portu, sala dydaktyczno-szkoleniowa oraz dodatkowe pomieszczenia socjalno-gospodarcze dla żeglarzy i pracowników portu. Poza pomieszczeniami do naprawy i konserwacji jachtów będzie możliwość slipowania sprzętu oraz usunięcia i utylizacji nieczystości z przypływających jachtów. W ramach projektu wybudowane zostaną pomosty z 60 miejscami cumowniczymi dla jachtów. Oficjalne zakończenie budowy planowane jest na wiosnę 2012 roku.
Źródło:
www.eko-mazurymariny.pl