TYP: a1

Pogłębianie Wisły w rejonie Płocka

środa, 25 października 2017
Z mediów/PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadzi prace pogłębiające koryto Wisły w regionie Płocka. Prace prowadzone są w ramach działań przeciwpowodziowych i mają zmniejszyć ryzyko tworzenia się na rzece zatorów lodowych w okresie zimowym.

[t][/t] [s]Fot. Rommullus, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Pogłębianie Wisły odbywa się m.in. w okolicy miejscowości Pieńki Ośnickie, powyżej Płocka. Planowane wydobycie osadu z dna rzeki w tym rejonie ma wynieść 100-110 metrów sześc. Pogłębianie koryta Wisły odbywa się także poniżej Płocka, w rejonie miejscowości Nowy Duninów. Tam zakładane wydobycie osadu z dna rzeki to 15-20 tys. metrów sześc.

Jak podaje PAP, celem prac jest zmniejszenie ryzyka powstawania zatorów, usprawnienie przepływu wód wezbraniowych i polepszenie warunków żeglugowych.

Prace mają potrwać do 1 grudnia. Ich koszt to prawie 900 tys. zł.

Według szacunków, ilość osadu spływającego każdego roku z górnego biegu Wisły w rejon Płocka i Zbiornika Włocławskiego to ok. 1,5 mln metrów sześc. Systematycznie powoduje to wypiętrzanie dna rzeki, niebezpieczne zwłaszcza zimą, ponieważ może blokować swobodne spływanie lodu i śryżu i doprowadzić do powstawania zatorów.

Według informacji RZGW tylko w 2016 r. w okolicy miejscowości Maszewo wydobyto 36 tys. metrów sześc. osadu, a w samym Płocku, w pobliżu Mostu Solidarności, usunięto 100 tys. metrów sześc. W 2015 r., jak wylicza RZGW, w okolicy miejscowości Dobrzyków wydobyto z dna rzeki 75 tys. metrów sześc. urobku, w rejonie Kępy Polskiej 200 tys. metrów sześc., a w Płocku łącznie 95 tys. metrów sześc. osadu.

Systematycznego pogłębiania Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego, w ramach stałych działań przeciwpowodziowych, domagają się okoliczni mieszkańcy, w tym działający od 2012 r. w powołanym wówczas Stowarzyszeniu Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

 

Tagi: Wisła, RZGW, pogłębianie
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Pogłębiać, pogłębiać i budować tor wodny na całej długości rzeki.
piątek, 2 lutego 2018, 19:32 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642