TYP: a1

Akcja ratownicza na Bałtyku

poniedziałek, 13 czerwca 2016
Informacja prasowa
Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda udzieliła pomocy pasażerowi jednostki turystycznej. Mężczyzna z urazem głowy został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza ewakuowany na ląd. To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Fot. Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

W niedzielę, 12 czerwca po godzinie 10 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie otrzymała informację, że jeden z pasażerów jednostki turystycznej znajdującej się 28 mil morskich na północ od Łeby doznał urazu głowy i traci przytomność. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 10.10. Po 40 minutach lotu znajdowała się już nad jednostką a na jej pokład opuszczony został ratownik. Operacja podjęcia poszkodowanego mężczyzny trwała zaledwie 8 minut. O godzinie 11.01 śmigłowiec leciał już w kierunku lądu. 24 minuty później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie poszkodowany przytomny i w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
kpt. pil. Paweł Januszko (drugi pilot);
kmdr ppor. Tomasz Sikora (lekarz);
bsmt Rafał Cylka (ratownik);
mł. chor. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 592 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 314 osobom.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

Tagi: Akcja ratunkowa, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, ratownicy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988