TYP: a1

Baltops 2016 bez incydentów

czwartek, 9 czerwca 2016
PAP/opr. MF
Tegoroczna, już 44. edycja ćwiczeń Baltops jak do tej pory obyła się bez incydentów z udziałem rosyjskich sił zbrojnych. W ćwiczeniach w tym roku bierze udział ponad 6 tys. żołnierzy z 17 krajów, w tym Polski.



Baltops 2016 to ćwiczenie sił morskich - zarówno marynarek, piechoty morskiej, jak i lotnictwa – w zróżnicowanych warunkach. Scenariusze zakładają użycie okrętów podwodnych (w tym roku w ćwiczeniu uczestniczą trzy takie jednostki), zwalczanie min, obronę powietrzną i desant z morza, a jedną z ćwiczonych zdolności jest utrudnianie dostępu do bronionego terytorium. Przy okazji jednak marynarze znaleźli cztery niewybuchy – miny prawdopodobnie z II wojny światowej i kilka innych ładunków z wraku samolotu spoczywającego na dnie.

Jak poinformowała PAP, podczas telefonicznej konferencji prasowej z pokładu USS Mount Whitney admirał Foggo przyznał, że do tej pory nie zaobserwowano znacznej rosyjskiej aktywności. Rosyjski okręt rozpoznawczy podążał przez kilka dni za flotyllą Baltops. Był na miejscu od rozpoczęcia, nie zakłóca operacji i w ocenie admirała działa bardzo profesjonalnie. James Fogg wyraził nadzieję, że Rosjanie zachowają się równie profesjonalnie w następnych dniach, kiedy ćwiczenia przeniosą się dalej w zachodnie i południowe rejony Bałtyku. Na ćwiczeniu nie ma oficjalnych obserwatorów z Rosji.

Baltops to coroczne ćwiczenie morskie odbywające się od 1971 r. na Bałtyku i w krajach regionu. Od 1993 r. były one częścią Partnerstwa dla Pokoju, a w manewrach zaczęły brać udział państwa partnerskie i aspirujące wówczas do członkostwa w NATO, w tym Polska. Od lat w ćwiczeniach uczestniczą Finlandia i Szwecja (w tym roku po raz 25.). W Baltops brała udział także - ostatnio przed czterema laty - Rosja.
Baltops 2016 zakończy się 19 czerwca w Kilonii. 16 czerwca na poligonie w Ustce odbędzie się faza taktyczna ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych. Polska będzie wtedy pełnić rolę państwa gospodarza, ćwicząc procedury logistycznego zabezpieczenia sił sojuszniczych.

Do głównej części ćwiczenia Polska zgłosiła również cztery myśliwce F-16, samolot patrolowo–rozpoznawczy An-28B1R oraz trzy śmigłowce - dwa Mi-14 PŁ i W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W operacji desantowej na poligonie w Ustce weźmie też udział kompania zmechanizowana z 7. Brygady Obrony Wybrzeża, która wystąpi jako OPFOR (czyli przeciwnik sił koalicyjnych), prowadząc działania na bronionym odcinku wybrzeża.


Tagi: Baltops 2016, ćwiczenia, marynarka wojenna, NATO
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620