TYP: a1

Co najmniej cztery osoby zginęły na kanale La Manche

piątek, 16 grudnia 2022
Z mediów/PAP

Co najmniej cztery osoby zginęły po tym, jak wywrócił się ponton przewożący nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Uratowano 43 osoby.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób było na pontonie, choć szacuje się, że było ich do 50. Część z uratowanych jest też w stanie skrajnego wyziębienia, co może oznaczać, że liczba ofiar śmiertelnych wypadku wzrośnie.

Do wypadku doszło w środę rano. 31 osób uratowała załoga brytyjskiego kutra rybackiego, która ok. godz. 3 w nocy dostrzegła przewrócony ponton i ludzi wzywających pomocy. W akcji ratunkowej uczestniczyły jednostki marynarki wojennej, straży granicznej, straży przybrzeżnej i ratownictwa wodnego oraz dwie jednostki francuskie. Nadal trwają poszukiwania, choć warunki pogodowe oraz niska temperatura wody i powietrza sprawiają, że szanse na przeżycie potencjalnych rozbitków są niemal żadne.

Większość imigrantów pochodzi z Afganistanu, Iraku, Senegalu i Indii. Według ich zeznań, każdy z nich zapłacił kilka tysięcy funtów przemytnikom we Francji. W czasie, kiedy ich łódź wypłynęła, w całej południowo-wschodniej Anglii obowiązywało wydane przez urząd meteorologiczny ostrzeżenie w związku z falą zimna, a temperatura powietrza w nocy na kanale La Manche wynosiła ok. -4 stopnie Celsjusza.

Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przedostało się 44 711 nielegalnych imigrantów. To o prawie 57 proc. więcej niż w zeszłym roku.


 

Tagi: emigranci, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912