TYP: a1

Co nowego z Ever Forward?

czwartek, 7 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Niestety niewiele. Statek wszedł na mieliznę 13 marca i nadal tkwi w zatoce Chesapeake. Wszystkie dotychczasowe próby uwolnienia go okazały się nieudane. Jednostka należy do Evergreen - tego samego przewoźnika, który jest właścicielem słynnego z zablokowania Kanału Sueskiego kontenerowca Ever Given. Wygląda więc na to, że marzec jest szczególnie pechowy dla tego koncernu.

 

Zawsze do przodu…

… albo i nie zawsze. Mierzący 334 metry długości Ever Forward uparcie tkwi na mieliźnie i nic nie wskazuje na to, by w obecnym stanie mógł ją opuścić. Na szczęście, w odróżnieniu od sytuacji z Ever Given, nie ma tu mowy o blokowaniu szlaku wodnego.

W specjalnym oświadczeniu Dyrekcji Maryland Port Administration podano, że jednostka nie stanowi przeszkody dla innych statków i transport do portu Baltimore odbywa się w normalnym trybie. Nie zmienia to jednak faktu, że kontenerowiec pozostaje uziemiony. A raczej – ubłocony. Czy zatem lokalne służby ratownicze mają jakiś nowy pomysł na jego uwolnienie?

Owszem, mają

Dotychczas wysiłki ratowników skupiały się na próbach poruszenia kontenerowca przy użyciu holowników i  barek, przy jednoczesnym usuwaniu błota z okolicy śruby i steru.

Najnowsza koncepcja polega na przynajmniej częściowym rozładowaniu statku, dzięki czemu jego zanurzenie się zmniejszy i będzie on w stanie w końcu opuścić stanowisko, które tak niefortunnie zajął. Teraz na miejsce mają przybyć jednostki wyposażone w dźwigi, które dokonają próby przeładowania kontenerów z unieruchomionego kontenerowca.

Jak podaje portal The Loadstar, zajmujący się frachtem i spedycją, Ever Forward ma zanurzenie 15,5 m. Ponieważ kontenerowiec nieco zboczył z głównego szlaku, znalazł się w miejscu, gdzie dno (i to błotniste) znajduje się na głębokości 7,6 m, a pływy mają tam ograniczony zasięg. Uwolnienie statku z pewnością nie będzie więc prostym zadaniem.

 

Tagi: Ever Forward, Evergreen, kontenerowiec, mielizna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895