TYP: a1

Coraz więcej strat z powodu pirackich ataków

poniedziałek, 16 maja 2016
Redakcja/MF
Około 1,5 mld dolarów miesięcznie traci Nigeria z powodu piractwa, rozbojów na morzu, przemytu i oszustw paliwowych w Zatoce Gwinejskiej. Liczba ataków rośnie lawinowo - w 2016 roku zanotowano co najmniej 32 ataki u wybrzeży Nigerii.



Podczas otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Konsolidacji Pokoju w Afryce Zachodniej zatytułowanej "piractwa i rozboje na morzu w Zatoce Gwinejskiej" przemawiał ambasador Michele J. Sisona, zastępca amerykańskiego przedstawiciela przy ONZ. Zdaniem Sisona, przyczyn piractwa w tym regionie należy upatrywać w nieskutecznej strukturze zarządzania, słabych rządach, niepewnych strukturach prawnych i niewystarczających sił egzekwujących przestrzeganie prawa morskiego.

- Brak efektywnego systemu gospodarki morskiej, a w szczególności utrudnianie swobodnego ruchu w regionie, zakłóca handel i rozwój gospodarczy, a także ułatwia przestępstwa przeciwko środowisku – powiedział Sisona.

Rozwiązanie problemu wymagałoby silnej woli politycznej ze strony rządów i przywódców afrykańskich oraz determinacja i konsekwencja w ściganiu i karaniu przestępców na wszystkich szczeblach. Do tej pory jednak brak działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na morzu oraz nieprzestrzeganie w Afryce prawa własności nie wskazują na to, że liczba ataków piratów miałaby szanse zmaleć. Rozwiązaniem mogłaby być współpraca międzynarodowa i integracja wśród krajów regionalnych, organizacji międzynarodowych, przemysłu, oraz innych podmiotów biorących udział w zapewnieniu bezpieczeństwa morskiego.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez Sisona było pilotowanie w morskiej strefie E, obejmujące wybrzeża Nigerii, Nigru, Beninu i Togo, ponieważ to właśnie tam ma miejsce większość ataków.

- Ustanowienie strefy E zapewni środki dla zintegrowanego podejścia do koordynacji wspólnych patroli morskich, ćwiczeń morskich, programów szkoleniowych i wymiany informacji wywiadowczych między siłami morskimi państw w strefie - dodał.
Kompleksowe podejście regionalne pomogłoby zmniejszyć utratę dochodu narodowego, wsparło rozwój społeczno-gospodarczy, oraz rozszerzyło ochronę środowiska w regionie.
Tagi: piraci, ataki, Nigeria, bezpieczeństwo morskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872