TYP: a1

Czyżby kryzys w branży pirackiej?

wtorek, 30 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Wszystko wskazuje na to, że nawet piraci przeżywają obecnie gorsze czasy. Nie to, żeby ktoś ich specjalnie żałował. Faktem jest jednak, iż liczba bandyckich incydentów na wodzie spadła na tyle, że zadecydowano o anulowaniu oznaczenia Obszaru Wysokiego Ryzyka na Oceanie Indyjskim.

Co to za obszar?

HRA, czyli tak zwany Obszar Wysokiego Ryzyka, został utworzony na Oceanie Indyjskim przez podmioty z branży żeglugowej już w 2010 roku. W tamtym okresie bandyci, głównie pochodzący z Somalii, siali prawdziwe spustoszenie: według statystyk w latach 2010-2011 somalijscy piraci atakowali jednostki handlowe średnio co drugi dzień.

Przestępcy terroryzowali załogi i uprowadzali dla okupu zarówno same statki, jak i marynarzy, których często przetrzymywano w skrajnie złych warunkach. W szczytowym momencie branża żeglugowa ponosiła z tego tytułu straty w wysokości 7 miliardów dolarów rocznie.

Walka z piratami

Pragnąc zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi, a przede wszystkim zminimalizować koszty związane z piractwem, podejmowano rozmaite działania: powoływano na przykład międzynarodowe koalicje morskie, a niekiedy też zatrudniano prywatnych ochroniarzy. Wspólne wysiłki wielu podmiotów doprowadziły w końcu do tego, że liczba incydentów zaczęła stopniowo spadać.

Dzięki temu we wrześniu ubiegłego roku można było zmniejszyć obszar objęty oznaczeniem HRA. Obecnie Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykonawców Morskich (IMCA), BIMCO, INTERCARGO, INTERTANKO i Międzynarodowe Forum Morskie Firm Naftowych (OCIMF) podjęły decyzję o całkowitym zlikwidowaniu oznaczenia HRA na Oceanie Indyjskim. Nowe ustalenia wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.

 

Tagi: piraci, Somalia, bezpieczeństwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642