TYP: a1

Kon-Tiki2 zakończona niepowodzeniem

poniedziałek, 21 marca 2016
Redakcja/MF
Niestety niepowodzeniem zakończyła się wyprawa Kon’Tiki2. Jej uczestnikom udało się dotrzeć do Wyspy Wielkanocnej, ale w drodze powrotnej przeszkodziła im zła pogoda. Po 43 dniach od wypłynięcia ekspedycja została przerwana.


Fot. Kon-Tiki2

Ekspedycja Kon-Tiki2 wypłynęła w listopadzie z Peru. Miała powtórzyć legendarny wyczyn norweskiego antropologa i podróżnika Thora Heyerdahla, który w 1947 roku z pięcioma towarzyszami zbudował tratwę z balsy i przepłynął z Peru do wysp Tuamotu. W Kon-Tiki 2 udział wzięli również Norwegowie, ale także kilku Rosjan, Maoryska, Szwed, Peruwiańczyk, Anglik i Meksykanin. Chodziło nie tylko o przygodę ale i naukę, bowiem wśród członków wyprawy znaleźli się biolog, oceanografka i specjalista od nowych technologii. Żeglarze zaczęli od ścięcia 44 drzew balsy w Ekwadorze, tak jak Heyerdahl po czym z pomocą peruwiańskich marynarzy śmiałkowie zbudowali dwie tratwy i wyruszyli w morze.

Po 43 dniach dwie tratwy dopłynęły do Wyspy Wielkanocnej czyli ponad 3,7 tys. km dalej. W styczniu uczestnicy ruszyli z powrotem i jednak musieli wezwać pomoc, bo w dotarciu do brzegów Ameryki Południowej przeszkodziła im niekorzystna pogoda. Uczestnicy wyprawy zmuszeni byli wezwać pomoc – udzielił jej przebywający akurat w pobliżu statek Hokuetsu Ushaka. Wszyscy uczestnicy wyprawy są już bezpieczni.

Mimo iż nie udało się zrealizować zamierzeń wyprawy, jej uczestnicy są zadowoleni. Zgromadzili bowiem sporo danych o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniach oceanu. Tagi: Kon-Tiki, wyprawa, tratwa, balsa, Heyerdahl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872