TYP: a1

Kultowe pismo o morzu wraca

wtorek, 2 lipca 2019
Monika Frenkiel

„Morze.org” kontynuuje tradycje „Morza”, kultowego czasopisma o tematyce marynistycznej, które ukazywało się – z przerwami – od 1924 do 2000 roku. W czerwcu 2019 roku ukazał się pierwszy numer reaktywowanego czasopisma.

„Morze” poruszało tematykę związaną z żeglugą, historią żeglugi, okrętownictwem, przemysłem stoczniowym, gospodarką morską, szkutnictwem, jachtingiem i kulturą morską oraz dziedzinami pokrewnymi. Tę sama tematykę będzie poruszać „Morze.org” – także bezpośrednio nawiązując do konstrukcji swojego pierwowzoru. W nowym „Morzu” znajdziemy więc znane i lubiane działy, takie jak Sprawy Dziwne i Ciekawe, Archiwum Neptuna, Nowinki w płetwach. Do dawnego „Morza” będzie także nawiązywać nowe czasopismo oryginalną szatą graficzną.

Zespół reakcyjny czasopisma to ludzie w różny sposób związani z morzem. Do tej pory swoje doświadczenia wykorzystywali tworząc Tawernę Skipperów, jeden z najpopularniejszych w Polsce portali internetowych dla żeglarzy i marynarzy. Do współpracy zaprosili znanych żeglarzy (m. in. Krzysztofa Baranowskiego czy Andrzeja Lepiarczyka), ale także ludzi morza, kapitanów, oficerów i marynarzy, nurków i shipspotterów. – Część z nas pamięta dawne „Morze” i to, jak czekaliśmy na kolejne numery – mówi Marcin Buś, redaktor naczelny czasopisma. – Od dawna marzyliśmy, żeby reaktywować to kultowe wydawnictwo. Nie chcieliśmy jednak robić kalki z przeszłości, zależało nam też na formie bardziej nowoczesnej, choć utrzymanej w oldscholoowej konwencji. Dlatego zadbaliśmy o interesującą formę graficzną, także przy pomocy rysowniczek, między innymi bardzo lubianej przez odbiorców Tawerny Magdy Kufel. Jako wzór wybraliśmy numery „Morza” z lat 60.-70, z najciekawszego, naszym zdaniem, okresu.

A co znalazło się w pierwszym numerze „Morze.org”? Trochę historii, m. in. opowieść o słynnej ucieczce ORP Orzeł. Trochę aktualności, między innymi obszerny materiał na temat okołoziemskiego rejsu Joanny Pajkowskiej. Morski peryskop zwrócił się w stronę Mierzei Wiślanej i słynnego przekopu. Są biologiczne i geograficzne ciekawostki, relacje z rejsów, morskie opowieści, ciekawe zdjęcia rozmaitych morskich jednostek a nawet fragment powieści sensacyjnej – oczywiście związanej z morzem. Tematyka pierwszego numeru jest w sporej części polska, bowiem twórcom kwartalnika zależy na podkreślaniu związków Polski z morzem i promowaniu polskiej obecności na morzach. 

 

Morze będzie kwartalnikiem. Kupić je można w salonach sieci Empik oraz za pomocą strony internetowej https://morze.org/

Tagi: kwartalnik, czasopismo, Morze.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872