TYP: a1

Lokalizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną za dwa lata

poniedziałek, 30 stycznia 2017
Redakcja/MF

Ustawa dotycząca budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Kanał ma być wybudowany do 2022 roku, ale decyzja o dokładnej lokalizacji przekopu zapadnie za dwa lata.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną

Fot. MGMiŻŚ

Procedowana ustawa ustala zasady przygotowania, realizacji i finansowania przedsięwzięcia i ma usprawnić proces realizacji inwestycji. A połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu. Głównie ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa tej części Polski i wschodniej granicy Unii a także ze względu na możliwości rozwoju gospodarczego i turystycznego tych obszarów, jakie da inwestycja. Nowa droga wodna umożliwi swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej.

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, decyzja o wyborze dokładnej lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną zapadnie za dwa lata. Opóźnienie wynika z konieczności uzyskania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Jak dodał minister, ze względu na warunki ekologiczne i ukształtowanie terenu, najlepszą lokalizacją dla przekopu wydają się okolice Nowego Światu między Przebrnem a Skowronkami.

Obecnie inwestycja jest na etapie kończenia przetargu, który wyłoni wykonawcę robót projektowych, prac związanych z oceną oddziaływania przekopu na środowisko oraz raportem geologicznym. Wykonanie prac przewidzianych w przetargu ma potrwać około dwóch lat.

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, inwestycja, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872