TYP: a1

Maciej Rutkowski mistrzem świata w windsurfingu

wtorek, 15 listopada 2022
Informacja prasowa

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) mistrzem świata w zawodowym windsurfingfu! Polak zajmując czwarte miejsce w regatach w Japonii zapewnił sobie zwycięstwo w cyklu PWA World Tour Windsurfing! To historyczny sukces dla polskiego żeglarstwa, a Maciej Rutkowski, jako pierwszy Polak w historii osiągnął tak duży sukces. 

PWA, czyli Professional Windsurfers Association to organizacja sankcjonująca regaty w trzech dyscyplinach windsurfingowych: slalom, freestyle i wave. Biorą w nich udział zawodnicy, którzy plasują się na najwyższych miejscach światowego rankingu i specjalizują się konkretnie w tych konkurencjach, ale też ci, którzy na co dzień rywalizują w olimpijskiej klasie iQFoil. Takim zawodnikiem jest choćby Maciej Rutkowski, który jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie iQFoil, ale największe doświadczenie ma właśnie w slalomie. 

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ścigają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To zdecydowanie bardzo widowiskowa konkurencja. 

Ostatnie regaty tego sezonu rozgrywane w Japonii miały niezwykłą dramaturgię. Do Kraju Kwitnącej Wiśni Polak leciał jako wicelider światowego rankingu, ale o tytuł oprócz niego walczyło jeszcze kilku zawodników. Regaty tak się ułożyły, że nieco słabiej w Japonii prezentował się lider cyklu Amado Vrieswijk (Holandia) i na dzień przed końcem regat w walce o tytuł liczyło się dwóch zawodników: Maciek Rutkowski i Matteo Iachino (Włochy). W lepszej sytuacji był Polak, który w zasadzie wszystko miał w swoich rękach. Tymczasem w dzisiejszym ćwierćfinale Maciek zaliczył kraksę. 

- Prowadząc wyścig, na pełnej prędkości wjechałem w plastikową torbę pływającą w wodzie. Zrobiłem niezłego fikołka, spadłem z deski, połamałem sprzęt i mogłem tylko oglądać oddalających się rywali. Zdałem sobie sprawę, że moje szanse na tytuł mistrza świata zostały pogrzebane. Nawet organizatorzy napisali w relacji live, że tylko „zgaśnięcie” wiatru jest dla mnie ratunkiem i szansą na tytuł – mówi Maciej Rutkowski. 

Wiatr nie musiał jednak gasnąć. Jeszcze raz okazało się jak niewiarygodnie emocjonującą konkurencją jest slalom. Wyniki w poszczególnych wyścigach tak się ułożyły, że w wyścigu finałowym, który odbywał się bez udziału Maćka, musiał się ziścić przynajmniej jeden z trzech niekorzystnych dla Polaka scenariuszy. Nie ziścił się żaden - Matteo Iachino nie wygrał wyścigu, nie wyprzedził też Nico Goyarda (Francja) i Enrico Marottiego (Chorwacja), a Johan Soe (Dania) nie zajął miejsca wyższego niż czwarte. Taki splot wydarzeń spowodował, że w klasyfikacji generalnej całego cyklu Maciek Rutkowski i Matteo Iachino mają dokładnie taką samą ilość punktów! O zwycięstwie Rutkowskiego zadecydowały tzw. małe punkty, czyli drugie miejsce w regatach na wyspie Sylt (Niemcy). Najwyższą pozycją Włocha było zaś miejsce trzecie. Regaty w Japonii wygrał Chorwat Enrico Marotti, który dzięki temu zapewnił sobie brązowy medal mistrzostw świata. 

- Takiej dramaturgii nie napisałby sam Hitchcock. W ciągu godziny zaliczyłem emocjonalną wędrówkę z nieba do piekła i z powrotem do nieba. Nie jestem w stanie opisać słowami tego, co czuję. Spełniło się moje marzenie z dzieciństwa. Jako młody chłopiec marzyłem, aby startować w PWA. Zbierałem magazyny, katalogi, wycinki z gazet, oglądałem filmy jeszcze na kasetach VHS, potem już w internecie oglądałem, jak pływają najlepsi zawodnicy, jaką mają technikę. I wyobrażałem sobie siebie na ich miejscu. Potem były pierwsze starty, pierwsze miejsca na podium, zwycięstwa i dzisiaj jestem mistrzem świata. I do tego w takich okolicznościach. Coś niesamowitego. Warto mieć marzenia, warto w nie wierzyć – podsumowuje Maciej Rutkowski. 

Marzenie o tytule mistrza świata zostało zrealizowane, ale to to nie jedyny cel polskiego windsurfera. Jego kolejnym celem jest awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w nowej olimpijskiej konkurencji iQFoil. Maciej Rutkowski od ponad dwóch lat jest w Kadrze Narodowej PZŻ i wraz z grupą innych polskich windsurferów przygotowuje się do walki o udział w igrzyskach. 

Wyniki:

https://www.pwaworldtour.com/index.php?id=2280

https://www.pwaworldtour.com/index.php?id=38&tx_pwaevent_pi1%5BshowUid%5D=334&cHash=402bd06b998a60bf33c79052c6c6aca0

 

MACIEJ RUTKOWSKI 

Rok urodzenia: 1991

Klasa: iQFoil/Slalom PWA

Klub: AZS Poznań

Sukcesy: mistrz świata PWA World Tour Windsurfing (2022), wicemistrz świata w klasie Formuła Windsurfing Foil, dwukrotny zwycięzca regat PWA World Tour, srebrny medal regat Defi Wind, 19 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach windsurfingowych

 

Maciej Rutkowski od początku swojej przygody z windsurfingiem specjalizuje się w konkurencji slalom. Dwa razy był mistrzem świata juniorów, dwa razy młodzieżowym mistrzem świata, młodzieżowym mistrzem Europy, aż w końcu trafił do PWA - zawodowej ligi, w której ścigają się najlepsi na świecie windsurferzy specjalizujący się w slalomie. Ciężka praca zaowocowała, dzisiaj Maciej jest jednym z czołowych zawodników PWA, ma na swoim koncie zwycięstwa w regatach Pucharu Świata, czterokrotnie stawał na podium, a 15 listopada 2022 roku zwyciężył w całym cyklu i zapewnił sobie tytuł mistrza świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Jest też pierwszym Polakiem na Jaws - legendarnej fali na wyspie Maui, uznawanej za jedną z największych i najbardziej niebezpiecznych na świecie. Maciej zdobył również tytuł wicemistrza świata w slalomie oraz srebrny medal mistrzostw świata w klasie Formuła Windsurfing Foil. W roku 2021 zajął 2. miejsce w największych windsurfingowych zawodach świata, Defi Wind, w których rokrocznie startuje 1200 zawodników. Gdy trzy lata temu okazało się, że klasa iQFoil będzie w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, postanowił spróbować rywalizacji także i tutaj. Dobre wyniki zaowocowały powołaniem do Kadry Narodowej, a sam Maciej zapowiada walkę o awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jego pasje to muzyka, koszykówka, surfing i produkcja wideo.

 
Tagi: Maciej Rutkowski, windsurfing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642