TYP: a1

Malediwy nie chcą obywateli Izraela

poniedziałek, 3 czerwca 2024
Hanka Ciężadło

Władze Malediwów zakazały wjazdu posiadaczom izraelskich paszportów. Taka decyzja jest odpowiedzią na oburzenie opinii publicznej wywołane działaniami w Gazie. Jest to kolejny po Malezji kraj wydający obostrzenia dotyczące obywateli Izraela.

Malediwy kontra Izrael

Trzeba podkreślić, że Malediwy to kraj muzułmański, a mówiąc dokładniej: sunnicki. Co więcej, nie utrzymuje on oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a mimo to stanowi popularny kierunek wakacyjny dla turystów z tego państwa. W 2023 roku Malediwy odwiedziło 11 tysięcy osób z Izraela. Czy to dużo?

Owszem, dużo. Wedle danych zamieszczonych na stronie izraelskiej ambasady w Warszawie, populacja Izraela wynosi obecnie 7 milionów osób. Polska jest znacznie większa, a w 2023 roku Malediwy odwiedziło 19 tysięcy naszych rodaków. Krótko mówiąc – obywatele Izraela naprawdę lubią ten kierunek. Zakaz pewnie ich zaboli.

Gniew tłumu

Działania Izraela w Strefie Gazy budzą wiele kontrowersji i z pewnością macie własne zdanie na ich temat; podobnie, jak mieszkańcy Malediwów. Różnica polega na tym, że o ile my obserwujemy konflikt niejako z boku, muzułmańska ludność Malediwów traktuje rzecz dużo bardziej osobiście. I nie podoba jej się to, co widzi. 

Nic zatem dziwnego, że to właśnie jej nastroje doprowadziły prezydenta Mohameda Muizzu do wydania zarządzenia zakazującego posiadaczom izraelskich paszportów wjazdu do kraju. Rzecz traktowana jest z pełną powagą - jak informuje biuro prezydenta, rząd Malediwów powoła wkrótce specjalną podkomisję, która będzie nadzorować tylko tę kwestię. 

Warto przypommieć, że Malediwy to nie pierwszy muzułmański kraj, który wprowadził obostrzenia dotyczące Izraela. Pod koniec ubiegłego roku Malezja zakazała wpływania do swoich portów wszystkim jednostkom, jakie pływają pod banderą Izraela, których armatorami są izraelskie firmy, albo które udają się do tego kraju. 

 

Tagi: Malediwy, Izrael, Gaza, wojna, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872