TYP: a1

Malediwy nie chcą obywateli Izraela

poniedziałek, 3 czerwca 2024
Hanka Ciężadło

Władze Malediwów zakazały wjazdu posiadaczom izraelskich paszportów. Taka decyzja jest odpowiedzią na oburzenie opinii publicznej wywołane działaniami w Gazie. Jest to kolejny po Malezji kraj wydający obostrzenia dotyczące obywateli Izraela.

Malediwy kontra Izrael

Trzeba podkreślić, że Malediwy to kraj muzułmański, a mówiąc dokładniej: sunnicki. Co więcej, nie utrzymuje on oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a mimo to stanowi popularny kierunek wakacyjny dla turystów z tego państwa. W 2023 roku Malediwy odwiedziło 11 tysięcy osób z Izraela. Czy to dużo?

Owszem, dużo. Wedle danych zamieszczonych na stronie izraelskiej ambasady w Warszawie, populacja Izraela wynosi obecnie 7 milionów osób. Polska jest znacznie większa, a w 2023 roku Malediwy odwiedziło 19 tysięcy naszych rodaków. Krótko mówiąc – obywatele Izraela naprawdę lubią ten kierunek. Zakaz pewnie ich zaboli.

Gniew tłumu

Działania Izraela w Strefie Gazy budzą wiele kontrowersji i z pewnością macie własne zdanie na ich temat; podobnie, jak mieszkańcy Malediwów. Różnica polega na tym, że o ile my obserwujemy konflikt niejako z boku, muzułmańska ludność Malediwów traktuje rzecz dużo bardziej osobiście. I nie podoba jej się to, co widzi. 

Nic zatem dziwnego, że to właśnie jej nastroje doprowadziły prezydenta Mohameda Muizzu do wydania zarządzenia zakazującego posiadaczom izraelskich paszportów wjazdu do kraju. Rzecz traktowana jest z pełną powagą - jak informuje biuro prezydenta, rząd Malediwów powoła wkrótce specjalną podkomisję, która będzie nadzorować tylko tę kwestię. 

Warto przypommieć, że Malediwy to nie pierwszy muzułmański kraj, który wprowadził obostrzenia dotyczące Izraela. Pod koniec ubiegłego roku Malezja zakazała wpływania do swoich portów wszystkim jednostkom, jakie pływają pod banderą Izraela, których armatorami są izraelskie firmy, albo które udają się do tego kraju. 

 

Tagi: Malediwy, Izrael, Gaza, wojna, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912