TYP: a1

Huti zaatakowali lotniskowiec

poniedziałek, 3 czerwca 2024

Każdemu czasem się zdarza wpaść na ryzykowny pomysł, czego dowodem może być akcja, jaką przeprowadzili w miniony weekend bojownicy Huti. Dotąd celem ich ataków były przeważnie statki handlowe. Tym razem zaatakowali amerykański lotniskowiec „Eisenhower”. Co na to US Navy?

Kim właściwie są Huti?

Bojownicy Huti działają w Jemenie, a wspiera ich między innymi Iran. Oni sami identyfikują się jako zajdyci, czyli grupa należąca do szyickiej mniejszości muzułmańskiej. Zaczęli swoją działalność w latach 90. minionego wieku, a założycielem ruchu był pan Husajn al-Huti, co wyjaśnia nazwę ugrupowania.

Początkowo Huti mieli naprawdę przyzwoite cele: pragnęli bowiem zwalczać korupcję, która za rządów ówczesnego prezydenta Saleha kwitła w najlepsze. Co się zatem stało, że od walki z korupcją we własnym kraju gładko przeszli do walki ze statkami handlowymi należącymi do zupełnie innych państw?

Eskalacja konfliktu

W wielkim skrócie historia wygląda następująco: prezydent Saleh próbował walczyć z Huti przy pomocy wojsk z Arabii Saudyjskiej, poniósł klęskę, szyici (znowu) zaczęli walczyć z sunnitami, w te walkę wmieszały się inne kraje arabskie i mamy to, co mamy: wojnę domową w Jemenie i stałe zagrożenie dla handlu na Morzu Czerwonym.

Kiedy na dodatek rozpoczęła się wojna w strefie Gazy pomiędzy Hamasem a Izraelem, Huti postanowili poszerzyć działalność, wspierając Hamas i atakując statki zmierzające do Izraela. Teraz stanowią zagrożenie dla każdej jednostki handlowej, przepływającej przez Morze Czerwone. A tak się pechowo składa, że prowadzi tamtędy najkrótsza droga morska pomiędzy Europą a Azją – w sumie niemal 15 procent światowego handlu.

Po co atakować lotniskowiec?

Agencja Reuters, która przekazała światu tę informację, powołuje się na Yahya Saree (rzecznika sił zbrojnych Huti). Atak został przeprowadzony z użyciem dronów i rakiet. Co więcej, zdaniem bojowników, celem był nie tylko „Eisenhower” – podkreślają oni, że była to już „druga tego rodzaju operacja przeciwko lotniskowcowi w ciągu ostatnich 24 godzin". Poza tym, jak twierdzą, zaatakowali również niszczyciel należący do US Navy oraz trzy inne statki – tym razem handlowe.

Co na to Amerykanie? Sęk w tym, że… nic. OK, uściślijmy: ten konkretny atak, jaki (zdaniem rzecznika Huti) miał miejsce w miniony weekend, nie doczekał się jeszcze odpowiedzi. Być może dlatego, że sam by odpowiedzią. W piątek USA i Wielka Brytania oświadczyły bowiem, że dokonały ataków na kilka celów Huti w Jemenie, co z kolei było efektem wcześniejszych napaści bojowników na statki… I tak się to kręci.

 

 

 

Tagi: Huti, Morze Czerwone, lotniskowiec, Eisenhower, USA, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872