TYP: a1

Miliony morskich stworzeń ugotowało się żywcem

niedziela, 25 lipca 2021
Z mediów

Rozmaite, nieoczekiwane zjawiska pogodowe, będące następstwem zmian klimatu, przynoszą dramatyczne skutki, także dla morskich stworzeń. Jak się okazuje, niedawna falę upałów, jaka nawiedziła Kanadę, przyczyniła się nie tylko do gigantycznych pożarów. Według szacunków z tego powodu u wybrzeży Oceanu Spokojnego zginęło ponad miliard stworzeń.

 

Chodzi o małże, rozgwiazdy i pąkle, które, mówiąc brutalnie, ugotowały się żywcem. Biologowie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej prowadzili badania na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Używali kamer na podczerwień do wykrywania temperatur w siedliskach przybrzeżnych. Temperatury, jakie odnotowali w siedliskach, sięgały nawet 49,6 st. C! Naukowcy odkryli także liczne małże gnijące we własnych muszlach. Było ich tak dużo, że ich zapach roznosił się daleko i był wyczuwalny nawet przed podejściem.

 

Małże tolerują temperatury do 30 st. C. Pąkle z kolei są bardziej odporne i wytrzymują do 40 st. ale długotrwała temperatura bliska prawie 50 kresek zabiła także je. Śmierć tych stworzeń zdecydowanie wpłynie także na na jakość wody w regionie, ponieważ małże filtrują wodę morską.


Prowadzący badania Chris Harley obliczył, że w czasie fali upałów mogło zginąć ponad miliard morskich stworzeń.


 

 

Tagi: ekologia, pożary, Kanada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 listopada

Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924