TYP: a1

Rzeź grindwali w Danii

czwartek, 1 lipca 2021
Hanka Ciężadło
Okazuje się, że Dania to nie tylko Gang Olsena i klocki Lego. To również niepojęty dla cywilizowanych ludzi zwyczaj mordowania morskich ssaków. Własnoręcznego mordowania – chodzi o to, by woda zabarwiła się na czerwono, a „myśliwy”, zabijający zapędzone na płyciznę zwierzęta, poczuł się prawdziwym samcem.
 
Po co to wszystko?
Czy w XXI wieku rytualne zabijanie zwierząt w ogóle powinno jeszcze mieć miejsce? I to w Europie - kolebce cywilizacji? Jak to możliwe, że z jednej strony naciskamy na używanie plastikowych słomek do napojów, ochronę planety i segregowanie śmieci, a z drugiej pozwalamy psychopatom czerpać przyjemność ze szlachtowania łagodnych, inteligentnych morskich stworzeń?
Aby zrozumieć, na czym polega ten „fun”, należałoby podejść do jednego z facetów stojących po kolana w wodzie pełnej martwych zwierząt oraz krwi i zapytać, czy dobrze się bawi. Może ktoś powinien mu powiedzieć, że istnieją lepsze sposoby na dowiedzenie swojej męskości.
 
Taka świecka tradycja
Organizacje ekologiczne od lat próbują walczyć z tym procederem. Niestety, jak na razie bez skutku. Duńczycy twierdzą, że zabijanie grindwali to taka tradycja, a na próby krytyki reagują bardzo agresywnie. Przedstawiciele organizacji Sea Shepherd, zajmującej się ochroną oceanów, próbowali ostatnio nagrać rzeź z drona. Niestety jeden z „myśliwych” zestrzelił go. Czyżby się czegoś wstydził?
Trzeba podkreślić, że rozmiar szkód w środowisku jest ogromny – zdaniem Sea Shepherd w ciągu ostatnich dziesięciu lat Duńczycy zabili w ten sposób około 6500 wielorybów i delfinów. Chyba przestaniemy ich lubić.
Tagi: grindwale, Dania, rytuał, ekologia, rzeź
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912