TYP: a1

Ocean wokół Fidżi najcieplejszy od 600 lat

środa, 2 października 2024
Hanka Ciężadło

Zdaniem specjalistów badających zmiany klimatyczne, temperatura powierzchniowej wody morskiej wokół Fidżi osiągnęła właśnie poziom najwyższy od 600 lat. Ostatni raz, kiedy Ocean Spokojny w tym miejscu był tak ciepły, miał miejsce w 1370 roku – czyli...200 lat przed narodzinami Galileusza, wynalazcy termometru. Coś się tutaj nie zgadza. Czyżby naukowcy robili nas w konia?

Kto i kiedy wymyślił termometr?

Tak naprawdę to...nie wiadomo. Powszechnie uważa się, że był to Galileo Galilei, urodzony 1564 r. w Pizie ( a więc na długo przed rokiem, do którego odnoszą się wspomniani na wstępie uczeni). Sęk w tym, że Galileusz wynalazł termometr lekarski; a przecież są jeszcze inne opcje.

Dwa wieki przed Chrystusem żyli dwaj inni wynalazcy – Filon z Bizancjum oraz Heron z Aleksandrii; panowie również zajmowali się kwestią pomiarów temperatury, i niezależnie od siebie stworzyli przyrządy z grubsza przypominające termometry.

Żaden z wymienionych tu uczonych nie wpadł jednak na to, by na swoim przyrządzie umieścić skalę – uczynił to dopiero włoski lekarz o wdzięcznym nazwisku Santorio Santorio w 1625 roku. Skąd zatem naukowcy wiedzą, jaka była temperatura wody wokół Fidżi w 1370 roku?

Niech przemówi koralowiec!

Koralowce to urocze zwierzęta, chociaż z natury małomówne. Mimo to naukowcy właśnie na ich „zeznaniach” oparli swoje wnioski dotyczące podnoszenia się temperatury wód Oceanu Spokojnego. Jak to zrobili? O dziwo bardzo prosto. 

Specjaliści wzięli pod lupę kolonię długowiecznych koralowców z gatunku Diploastrea heliopora. Okazuje się, że analizując skład chemiczny ich szkieletów, można wysnuć pewne wnioski dotyczące warunków, w jakich żyły w przeszłości. Z grubsza przypomina to czytanie słojów drzew, albo analizowanie nacieków naskalnych w jaskiniach.

Różnica polega na tym, że w przypadku koralowców nie chodzi o kolor i grubość poszczególnych warstw, ale o zawartość dwóch pierwiastków wchodzących w skład ich szkieletów. Badając proporcje strontu do wapnia w danym roku i odnosząc to do pomiarów wykonanych termometrem na przestrzeni ostatnich 26 lat, można było wysnuć wnioski dotyczące temperatury, jaka panowała w przeszłości.

Dlaczego akurat Fidżi?

Naukowcy pobrali z kolonii koralowców rdzeń o długości dwóch metrów. Biorąc pod uwagę fakt, że taka kolonia przyrasta około 3-6 milimetrów rocznie, próbka pozwoliła na przeanalizowanie temperatur na przestrzeni ostatnich 627 lat. Z analiz wynika, że ostatni raz, kiedy przypowierzchniowa woda morska wokół Fidżi była tak ciepła jak dzisiaj, miał miejsce dokładnie 653 lata temu.

Wyspa idealnie nadaje się do tego typu badań, i to z przynajmniej dwóch powodów; po pierwsze, ma solidną kolonię koralowców, a bez nich badanie zupełnie by się nie udało. Po drugie, leży ona w regionie południowo-zachodniego Pacyfiku, który z uwagi na zjawisko el Nino ma duży wpływ na kształtowanie się temperatur nie tylko w regionie, ale i na świecie. W badaniach wzięli udział naukowcy z Universidad Nacional Autonoma de Mexico i brytyjskiego University of Leicester. Szczegółowe wyniki swoich analiz opublikowali na łamach „Science Advances”.

 

Tagi: Fidżi, ocean, temperatura, nauka, ciekawostki, koralowce
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 marca

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940