TYP: a1

ORP Mewa dla Marynarki Wojennej RP

czwartek, 22 grudnia 2022
Informacja prasowa/Remontowa Shipbuilding S.A.

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w środę, 21 bm. podpisano protokół zdawczo-odbiorczy trzeciego z serii, nowoczesnego niszczyciela min - okrętu ORP Mewa dla Marynarki Wojennej RP.


Okręt zbudowany został przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider – Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. oraz Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) S.A. i PGZ Stocznia Wojenna.
Podobnie, jak jego poprzednik ORP Albatros, na którym w listopadzie br. podniesiono biało-czerwoną banderę, Mewa będzie służyć do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Budowę Mewy (numer burtowy 603), rozpoczęto w czerwcu 2019 r., a w październiku miała miejsce uroczystość położenia stępki. Uroczystość chrztu i wodowania miała miejsce 17 grudnia 2020 r., rok później rozpoczęły się próby morskie. Próby zdawczo-odbiorcze  zakończyły się 8 grudnia 2022 r. Przekazanie Mewy do Marynarki Wojennej RP w dniu 21 grudnia stanowi przedostatni krok na drodze wprowadzenia jednostki do służby. Podniesienie bandery na okręcie powinno nastąpić w I kwartale 2023 r. 
ORP Mewa trafi do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Tagi: ORP Mewa, Marynarka wojenna RP
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912