TYP: a1

Płyniesz na Azory? Zapłacisz podatek

czwartek, 5 grudnia 2024
Hanka Ciężadło

Od 1 stycznia 2025 roku na Azorach obowiązywać będzie specjalny podatek turystyczny. Cieszycie się, prawda? Kto go zapłaci, w jakiej wysokości – i dlaczego w ogóle ta kara? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Wspaniały pomysł samorządowców

Jak powiedział Alexandre Gudencio stojący na czele Stowarzyszenia Azorskich Gmin (AMRAA), nowa opłata będzie obowiązywała od początku przyszłego roku.

Zgodnie z ustaleniami samorządów terytorialnych wyspy Sao Miguel (największej w archipelagu Azorów), od tego czasu za każdą noc spędzoną na wyspie będzie trzeba zapłacić 2 euro podatku od osoby. Z czego to wynika – oprócz chęci dodatkowego zarobku na turystach?

Mamy koszty…

Jak powiedział pan Gudencio w wywiadzie dla dziennika „Acoriano Oriental”, wprowadzenie podatku stało się koniecznością w związku z rosnącymi wydatkami, jakie ponoszą gminy.

Zdaniem samorządowca, wydają one spore kwoty na utrzymanie czystości oraz infrastruktury turystycznej i muszą sobie skompensować te nakłady. Wprowadzenie podatku sprawi, że koszty zostaną przeniesione z mieszkańców na turystów. Brzmi to rozsądnie, a nawet szlachetnie: czy jednak przypadkiem nie będzie po prostu nowym źródłem finansowania samorządowców?

Ile na tym zarobią?

Całkiem sporo. Władze Sao Miguel policzyły, jak duże będą wpływy do budżetu: szacuje się, że w samym tylko 2025 roku podatek turystyczny przyniesie wyspie kwotę rzędu 10 milionów euro.

Czy nas, jako turystów, cieszę takie regulacje? Niespecjalnie. Trzeba jednak przyznać, że władze Sao Miguel i tak wykazały się powściągliwością w ustalaniu stawek podatku turystycznego. W innych ciekawych miejscówkach Portugalii trzeba zapłacić więcej – np. w Lizbonie jest to aż 4 euro za noc od osoby.

 

Tagi: Portugalia, Azory, podatek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912