TYP: a1

Podmorski tunel między Tallinem a Helsinkami

środa, 11 stycznia 2023
Z mediów/PAP

Powstanie podmorski tunel kolejowy między fińskimi Helsinkami a stolicą Estonii, Tallinem. Tunel o długości ok. 100 km podprowadzony zostanie pod Zatoką Fińską i pod Morzem Bałtyckim.

Budowa tunelu kosztować będzie ok. 15-20 miliardów euro, a sama konstrukcja będzie najdłuższym podmorskim tunelem kolejowym na świecie.

Projekt jest prowadzony przez FinEst Bay Area Development – spółkę, której, ciekawostka, współzałożycielem jest Peter Vesterbacka, twórca gry Angry Birds.

Tunel ma zintegrować Finlandię ze standardową europejską siecią kolejową, wprowadzaną do krajów bałtyckich dzięki projektowi Rail Baltica. Projekt zakłada budowę ok. 870-kilometrowej linii kolejowej o rozstawie 1435 milimetrów, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, a tym samym z europejską siecią kolejową. Do tej pory na terenie krajów bałtyckich dominuje rozstaw 1520 milimetrów, a w Finlandii 1524 milimetrów. Co oznacza, że tunel kolejowy może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.

Z Helsinek do Tallina można dostać się drogą morską, obsługiwaną przez promy i szybkie statki pasażerskie. Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, ale ruch jest bardzo duży (Zatokę Fińską pokonuje rocznie 8 milionów ludzi) i wciąż rośnie – do 2030 ma wynieść nawet 30 milionów. Nowy tunel obsłuży rosnącą liczbę pasażerów i skróci podróż do 30 minut.

Budowa tunelu Helsinki-Tallin została zainicjowana w ramach fińsko-estońskiego projektu FinEst Link, który jest częściowo finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest prowadzony przez Radę Regionalną Helsinki-Uusimaa we współpracy z miastami Helsinki i Tallin, okręgiem Harju, Fińską Agencją Transportu (FTA) oraz estońskim ministerstwem gospodarki i komunikacji.

 

 

Tagi: tunel, kolej, Zatoka Fińska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872