TYP: a1

Ponad setka wielorybów uratowana przez marynarkę wojenną Sri Lanki

czwartek, 5 listopada 2020
Z mediów

To kolejny raz, kiedy stado wielkich morskich ssaków utknęło na brzegu. Tym razem ponad 100 wielorybów zostało uwięzionych na plaży na Sri Lance. Większość z nich dzięki wielkiej akcji ratunkowej zostało ponownie sprowadzonych w morze.  Trzy grindwale i jeden delfin zmarły  z powodu odniesionych obrażeń.

 

Na plaży w pobliżu miasta Panadura, na południe od stolicy Kolombo niespodziewanie wylądowała ponad setka morskich zwierząt. Wiadomo było, że bez pomocy nie przeżyją. W akcję ratunkową zaangażowała się marynarka wojenna a pomagali jej funkcjonariusze ochrony środowiska, straż przybrzeżna i policja. Do ratowania zwierząt wykorzystano niekonwencjonalna metodę - dowódca marynarki wojennej, wiceadmirał Nishantha Ulugetenne poprosił miejscowy klub sportowy o użyczenie nart wodnych,  których użyto do przeciągania wielorybów z powrotem do oceanu, w ciągu trwającej dzień i noc akcji ratunkowej.

W akcję włączyli się także okoliczni mieszkańcy, łamiąc w tym celu obowiązującą na Sri Lance z powodu koronawirusa godzinę policyjną. Dzięki skoordynowanym działaniom akcja na Sri Lance miała zdecydowanie lepszy przebieg niż ta, do której niedawno doszło na Tasmanii – wtedy kilkaset zwierząt zginęło.

– Ludzie w okolicy zebrali się i uratowali większość z nich, ale niektóre z wielorybów były bardzo zmęczone walką o utrzymanie się na powierzchni przez całą noc i nie miały dość siły, by wypłynąć na głębokie morze. Dlatego kilka zginęło – powiedział agencji AFP biolog morski, dr Asha De Vos.

Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki (MEPA) stwierdził, że jest to najliczniejsza jak dotąd gruba wielorybów, która utknął w kraju południowoazjatyckim. Zdarzenie jest bardzo nietypowe w tych okolicach. Przyczyna utknięcia zwierząt na plaży nie jest znana, choć marynarka twierdzi, że wieloryby mogły podążyć za jednym z przodowników i zboczyć z kursu.

 

Tagi: wieloryby, Sri Lanka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872