TYP: a1

Protest rybaków przybrzeżnych

niedziela, 28 listopada 2021
Z mediów/Onet

Dwie godziny w niedzielę, 28 listopada trwał protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych. Około 80 jednostek wypłynęło na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie, Stacjonarnie prowadzony był w portach i przystaniach rybackich od Świnoujścia po Hel, gdzie pojawiły się flagi i banery z napisami takimi jak: „Ratujmy rybołówstwo”, „Układ rybny trwa” i „Rybak ofiarą złych przepisów”. W ten sposób rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.

 

 

Protest ostrzegawczy zorganizowany został przez Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego i miał charakter ogólnopolski. Zdaniem protestujących, obecne działania Departamentu Rybołówstwa „są nakierowane na całkowite zniszczenie i likwidację polskiego rybołówstwa bałtyckiego” oraz „opóźnianie prac nad nowym funduszem” mogącym być wsparciem dla rybaków w czasie obowiązywania wprowadzonych przez Komisję Europejską zakazów połowów ryb, w tym dorsza, na Morzu Bałtyckim. Jak wskazują protestujący, w nowym rybackim programie operacyjnym na lata 2021-2027 nie ma dla rybaków przybrzeżnych, małoskalowych, pomocy z tytułu obowiązującego zakazu połowu dorsza. Także dokumenty sporządzone przez pracowników Departamentu Rybołówstwa, które trafiły do polskiego rządu i Komisji Europejskiej, wskazują, że odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie, co zdaniem protestujących, jest wprowadzaniem w błąd. .

Tagi: rybacy, protest, dorsz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912