TYP: a1

Przekop Mierzei - trwają próbne obciążenia mostu Południowego

piątek, 11 czerwca 2021
Z mediów/NDI

Trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku – ogłosiło w piątek, 11 czerwca konsorcjum NDI. . Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. 

Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prace na Mierzei Wiślanej przebiegają zgodnie z harmonogramem. - Już w przyszłym roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej – zapowiedział minister. 
Na przekopie Mierzei powstają dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie, gdy przez budowany kanał żeglugowy będą płynęły jednostki. Dzięki temu ruch z drogi krajowej 501 nie będzie wstrzymywany. Na jednym z nich, moście Południowym odbywają się właśnie próbne obciążenia za pomocą samochodów ciężarowych, czteroosiowych. Liczba i obciążenie ciężarówek jest tak dobrana, by zbadać najbardziej niekorzystny układ obciążenia dla mostu, co pozwala przetestować jego pracę, ugięcia oraz odkształcenia.
Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, most stanie się przejezdny dla kierowców jeszcze w tym miesiącu.

Jak podkreślają specjaliści z NDI, testowany obiekt jest wyjątkowy.
– To jeden z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce. Jego łączna długość to ponad 60 metrów, masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ok. 550 – 560 ton. Ciekawostką jest, że pomimo tak specyficznej konstrukcji i masy, został zmontowany co do milimetrów i wyważony co do kilogramów – podkreśla Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix.
Prace trwają też przy moście Północnym – zaawansowanie robót przy korpusach i skrzydełkach podpór P1, P2, P3 sięgnęło już 95 procent. Kontynuowany jest montaż konstrukcji stalowej (ok. 80%) i mechanizmów ruchu (ok. 60%). Trwa wykonywanie konstrukcji oporowej z gruntu zbrojonego. Z kolei w rejonie kanału żeglugowego wykonywana jest warstwa wyrównawcza z betonu oraz nadbudowy żelbetowej. W części południowej kończą się prace związane z pogrążaniem ścianek, montażem kleszczy i ściągów.

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Kopać, kopać !!!!
piątek, 11 czerwca 2021, 14:26 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872