TYP: a1

Przepłynąć Atlantyk w beczce?

czwartek, 27 grudnia 2018
Z mediów

Beczką przez Atlantyk? No prawie. Pewien Francuz poczuł zew przygody i przypływ fantazji i postanowił przepłynąć Ocean Atlantycki w pomarańczowej kapsule, kształtem przypominającym beczkę. 

 

Pomysłodawca tej eskapady nazywa się Jean-Jacques Savin i ma 71 lat. I może od razu popukalibyśmy się w czoło, gdyby nie to, że pan Savin ma udokumentowane bycie twardzielem – to były żołnierz wojsk powietrznodesantowych i pilot. 
Jean-Jacques Savin wystartował z wyspy El Hierro u zachodnich wybrzeży Afryki i liczy, że pokonanie trasy między wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu 3 miesiące.  Jego nietypowa jednostka ma pokonać 4,5 tys. kilometrów poruszana tylko prądami morskimi. I to badaniu właśnie prądów ma służyć cała wyprawa. Po drodze pan Savin będzie wyrzucał z kapsuły specjalne znaczniki, dzięki którym naukowcy mają uzyskać nowe informacje o atlantyckich prądach. 

 

Jednostka, którą porusza się Francuz to kapsuła o wzmocnionej konstrukcji wykonanej ze sklejki pokrytej żywicą. Ma 3 metry długości i 2,1 metra szerokości. Na sześciu metrach kwadratowych mieści się koja do spania, kambuz i składzik. W dnie kapsuły znajduje się iluminator, przez który można obserwować przepływające ryby i inne okazy morskiej fauny. 

Nawet gdybyśmy nie wiedzieli, jakiej narodowości jest pasażer kapsuły, domyślilibyśmy się tego po zapasach żywności. Otóż Francuz zaopatrzył się w blok foie gras i butelkę białego wina Sauternes, które mają uprzyjemnić mu obchody nocy sylwestrowej. Oraz butelkę czerwonego wina przeznaczoną na 14 stycznia – wtedy Jean-Jacques Savin będzie obchodził 72. urodziny. 

Tagi: Ocean Atlantycki, beczka, prąd
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871