TYP: a1

Ryby podgryzają plażowiczów

poniedziałek, 31 lipca 2023
Hanka Ciężadło

I nie są to rekiny ani piranie. Jak informują media z Balearów, amatorzy morskich kąpieli pływający wokół Minorki i Majorki są regularnie podgryzani przez niewielkie, agresywne rybki. Wygląda na to, że „orki z Majorki” atakujące jachty w okolicy Półwyspu Iberyjskiego to nie jedyne morskie zwierzaki, jakie uwzięły się na turystów.

Krwiożercze bestyjki

Jak podaje hiszpański dziennik „Ultima Hora”, rybki są stosunkowo niewielkich rozmiarów, ale za to atakują w grupach. Mają zwyczaj czaić się na turystów na płytkiej wodzie, a kiedy dopadną ofiarę, potrafią pogryźć do krwi. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie są szczególnie groźne; jak na razie tylko jeden poszkodowany odniósł poważniejsze rany na nodze. Mimo to wiele pogryzionych (i zapewne mocno przestraszonych) osób zgłasza się po pomoc medyczną.

Zastanawiająca jest natomiast skala zjawiska – w ciągu jednego dnia na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki zgłoszono aż kilkanaście tego typu incydentów. Podobnie rzecz wyglądała na Minorce: w tym samym czasie turyści odpoczywający na kilku różnych plażach zgłaszali pogryzienia przez rybki.

Co to za zwierzaki?

Chodzi o niewielkie Diplodus sargus – popularne w Morzu Śródziemnym ryby z rodziny prażmowatych. Teoretycznie ten gatunek osiąga do 30 cm długości; zwykle jednak rybki mają nie więcej, niż 15 cm, chociaż absolutny rekordzista miał ich ponoć 45. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest czarna plama u nasady płetwy ogonowej oraz pionowe pasy na bokach ciała, które jednak zanikają u starszych osobników. Plama natomiast zostaje i jest doskonale widoczna na jasnych łuskach.

Młodociane osobniki żyją w grupach na płytkich wodach; starsze są już samotnikami i pływają nieco głębiej. Można więc podejrzewać, że sprawcami ataków, o jakich mowa, była rybia młodzież.

Zwykle niewielkie Diplodus sargus żywią się skorupiakami i małżami – i właśnie z tego powodu mają mocne, ostre zęby, które łatwo poradzą sobie z opancerzonym posiłkiem. A jeszcze łatwiej – z nogą turysty.

 

Tagi: ryby, ugryzienia, Majorka, Minorka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912