TYP: a1

Śladami Śmiałego, a nawet jeszcze dalej

piątek, 5 października 2012
Informacja prasowa
Październik można nazwać miesiącem szczęśliwych powrotów. W czwartek witaliśmy Dar Szczecina, a już w sobotę 6.10, o godzinie 15:00 na przystań Centrum Żeglarskiego po 16 miesiącach i jednym dniu żeglowania wróci jacht Polonus. W trakcie wyprawy przebył 30.000 mil morskich, zrealizował 22 etapy, w których wzięło udział 145 osób z Polski, Belgii, Australii i Niemiec. Odwiedził 18 krajów i nieskończoną ilość portów. Więcej o wyprawie „Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej, czyli rejs jachtem dookoła Ameryki Południowej...” w relacji jej współorganizatora - Piotra Mikołajewskiego.

Jacht po półrocznych przygotowaniach realizowanych w Trzebieży i Szczecinie 28 maja 2011 roku o godzinie 13:00 odpłynął z Wałów Chrobrego w Szczecinie, przyjmując kurs przez Świnoujście na Bornholm i z powrotem do Świnoujścia. Był to etap tzw. zerowy, którego celem było sprawdzenie działania wszystkich urządzeń i systemów na jachcie. Próba wypadła pozytywnie i 2 czerwca jacht przez Kanał Kiloński Helgoland popłynął do Amsterdamu wewnętrznymi wodami holenderskimi.

W Amsterdamie była zmiana załogi, jacht popłynął do Anglii i Francji, gdzie w miejscowości Lorient nastąpiła kolejna wymiana. Kolejny etap wiódł z Lorient do Lizbony. Z Portugalii przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie jacht dotarł do Wysp Zielonego Przylądka, gdzie na wyspę Sal dotarła kolejna załoga, która poprowadziła jacht do Brazylii. Dalsza droga z kolejnymi załogami prowadziła przez Rio de Janeiro, Buenos Aires, Cieśninę Magellana na Pacyfik i stamtąd przez Cape Horn do Ushuaia.

Było to pierwsze przejście jachtu Polonus wokół Hornu, a wyczynu tego dokonała załoga pod dowództwem kpt. Sławomira Kulczaka ze Szczecina. Z Ushuaia załoga pod dowództwem kpt. Henryka Wolskiego dokonała kolejnego opłynięcia Hornu wraz ze zwiedzaniem Patagonii i powrotem do Ushuaia.

Stamtąd 4 stycznia 2012 roku żeglarze pod dowództwem kpt. Radosława Przebitkowskiego wypłynęli na Antarktydę odwiedzając bazę Polskiej Akademii Nauk im. H.Arctowskiego, bazę chilijską oraz bazę brytyjską Lockroy.

Po 3 tygodniach niezapomnianych przeżyć na wodach Antarktydy, Polonus skierował swój dziób w kierunku Przylądka Nieprzejednanego, by 25 stycznia o godzinie 17.28 przeciąć  w odległości 1mili trawers Przylądka Horn przy sile wiatru 9 w skali Beauforta.

Na początku lutego w Ushuaia nastąpiła wymiana załóg i jacht udał się cieśninami Patagonii  i wodami Pacyfiku w drogę powrotną do Polski.

Peru, Kolumbia, Ekwador, Panama to kolejne odwiedzane kraje z wymianą załóg. Na początku lipca jacht przepłynął Kanał Panamski i dotarł do St. Martin w Archipelagu Małych Antyli skąd 3-osobowa załoga przepłynęła pokonując 4100 mil bez zawijania do portu na Islandię. Stamtąd w sierpniu jacht udał się na 3 tygodniową podróż na Grenlandię z wymianą załóg w porcie Keflavik. Kolejna 8-osobowa załoga poprowadziła jacht przez Wyspy Owcze, Hebrydy do Dublina. W Stavanger wsiadła ostatnia załoga złożona z organizatorów wyprawy, w skład której weszli kpt. Marek Grzywa i armator jachtu, współorganizator wyprawy Piotr Mikołajewski.

Szczegóły wyprawy i mapę jej przebiegu można znaleźć na www.pagaj.pl.

Powitanie jachtu odbędzie się 6 października o godzinie 15:00, na przystani Centrum Żeglarskiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872