TYP: a1

Srebrny Sekstant dla Joanny Pajkowskiej i Uwe Rottgeringa

wtorek, 2 stycznia 2018
Informacja prasowa

Srebrny Sekstant i Nagroda Honorowa Rejs Roku 2017 przypadły Joannie Pajkowskiej, za zwycięski, wspólnie z Uwe Rottgeringiem start w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017. Jury nagrody ostatecznie oceniało 13 wypraw o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności.

[t][/t] [s]Fot. Fundacja 4 Kontynenty[/s]

Oceniając start Joanny Pajkowskiej i Uwe Rottgeringa jury uznało, że regaty TWOSTAR 2017 przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów które ruszyły na trasę z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie 2 także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu.

Postanowiło także wyróżnić trzy kolejne żeglarskie projekty:

- kpt. Piotra Kuźniara, który tym razem po doprowadzeniu jachtu z Cherbourga do Polski (ostatni etap pierwszej części projektu Patagonia – Polska – Patagonia), zaliczył powrotną trasę wzdłuż Atlantyku ze Szczecina do Ushuaia. Wyróżnienie kpt. Kuźniar otrzymał za profesjonalizm i dusze eksploratora.

- kpt. Michała Palczyńskiego  za projekt „Arktyczna Rozgrzewka 2017” na s/y „Crystal”, stanowiący preludium planowanej wyprawy przez Northwest Passage.

- kpt. Marka Rajtara za eksplorację na s/y „Sifu of Avon” archipelagu Svalbard z zamknięciem koła wokół Spitsbergenu, dokonanego w warunkach wyjątkowo obfitego zalodzenia. 

Tagi: Srebrny Sekstant, wyprawa, Joanna Pajkowska, Rejs Roku
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872