Stary ZEJMAN idzie na dno

czwartek, 16 lipca 2015
Jerzy Knabe
Za zgodą Jerzego Kulińskiego. Źródło: www.kulinski.navsim.pl.

Jeszcze niedawno wydawało się, że "Zejman" ocaleje. Rada starego, o hanzeatyckich tradycjach Miasta Gdańska w uznaniu zasług wyróżniła "Zejmana" orderem księcia Msciwoja II, a nowy inwestor zadeklarował, że ten zabytkowy obiekt Wyspy Spichrzów wkomponuje do swojej nowej zabudowy.

O "Zejmanie" pisano wielokrotnie - między innymi w okienku SSI. Zainteresowanych odsyłam do okienka portalowej wyszukiwarki na lewym marginesie. Wystarczy wpisać słowo ZEJMAN.

Dzisiejszą hiobową korespondencję otrzymuję z... Londynu.

Pisze niestrudzony adwokat "Zejmana" - Jerzy Knabe.

Żyjcie wiecznie!
Don Jorge




Don Jorge,

Dawno się nie odzywałem, ale sytuacja mnie zmusza. Donoszę Ci z Londynu co się dzieje w Gdańsku. Mam nadzieję, że mój subiektywny pogląd opublikujesz...

Serdecznie pozdrawiam

JureK
---------
B MMXV



Stary ZEJMAN idzie na dno


Bywalcy i sympatycy mają jeszcze okazję do pożegnania starych progów ulubionego miejsca i zobaczenia na własne oczy dzieła zagłady. W sobotę 18 lipca 2015 od godz. 17-ej mogą wziąć udział w smutnym, ale i historycznym wydarzeniu. Dopełnia się zarządzona przez magistrat eksmisja, czyli w efekcie zniszczenie słynnej na cały świat tawerny żeglarskiej Klubu Morza ZEJMAN. Zgodnie z jej tradycją i praktyką historycznych inscenizacji, w rytm szanty granej przez Ryszarda Linerta, uroczyście przetoczone będą na okrąglakach ostatnie dwa eksponaty z ZEJMANA - oryginalny maszt i fragment stępki ze starych żaglowców - z wnętrza spichlerza "Steffen" na ulicę Chmielną. Stary ZEJMAN zostanie ostatecznie zamknięty. W porównaniu do pływającego statku - to będzie symboliczne otwarcie zaworów dennych i posłanie jednostki na dno.

Zejman

Będzie to już zakończenie rozpoczętej 15 maja br. przeprowadzki do nowej siedziby klubu w Bramie Nizinnej na południowej rubieży miasta. To tam, niestety już zdala od staromiejskiego portu oraz współczesnej mariny, Andrzej Dębiec, wraz z zespołem wiernych wolontariuszy, ratuje co się da z katastrofy i usiłuje podtrzymać prowadzoną od lat dwudziestu działalność.

Ta działalność kulturalna i marynistyczna doskonale podkreślała charakter hanzeatyckiego miasta portowego, była pożyteczna i doceniana przez bardzo wielu w kraju i zagranicą. Takiego typu przedsięwzięcie, gdyby jego potrzebę miasto dla siebie dostrzegło i postanowiło zorganizować, to wielkie i kosztowne zadanie dla specjalistów PR. Wtedy - być może - decyzje o jego przyszłości byłyby mniej lekkomyślne. Ale to przedsięwzięcie było miastu podane na tacy, powstało organicznie, z ideowej pasji i zaangażowania, społeczną pracą prywatnych osób, a do tego właściwie bez urzędowych kosztów. Zatem urzędowo niewiele warte i łatwe do spisania na straty. Wartości wyższego rzędu i interes społeczny nie zostały uwzględnione. W budżecie nie mają sprecyzowanych wartości, więc któż miałby się tym przejmować? A deweloperzy i prywatny wielki kapitał? A to coś zupełnie innego, bo tutaj mowa o bardzo konkretnych, określonych i wielocyfrowych wartościach, abstrahując zresztą od tego, w którym i czyim budżecie się pojawią...

Zejman

Nie wszystko daje się przeliczyć na pieniądze. Nie wszyscy to rozumieją. Żeglarze zachowają ZEJMANA na Wyspie Spichrzów we wdzięcznej pamięci. A Dębcowi trzeba życzyć wiele wytrwałości i powodzenia na nowym miejscu. Na razie ma niezbyt szczęśliwą minę.

Jerzy Knabe 14 lipca 2015
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872