TYP: a1

Sukces Polaków w Rolex Fastnet Race 2019

środa, 7 sierpnia 2019
Z mediów

Wielki sukces Polaków! Załoga Ocean Challenge Yacht Club na jachcie Ambersail II zwyciężyła w prestiżowej klasie Volvo Ocean 65 w jednych z najważniejszych i najtrudniejszych regat na świecie - Rolex Fastnet Race 2019.

 

„Kończymy Rolex Fastnet Race na 15. miejscu w czasie rzeczywistym 2d 2h 39m 51s. To zdaje się najlepszy wynik w tej kategorii w historii startów polskiej bandery. Wygrywamy również prestiżową rywalizację w gronie jachtów Volvo Ocean 65 wyprzedzając na wodzie jacht Team Brunel o 1h 11m i Sailing Poland o 2h 27m. Jesteśmy również pierwszą polską załogą na mecie w najsilniej obsadzonej przez naszą banderę edycji tych regat - 5 jachtów.

Wszystko to osiągamy będąc załogą złożoną w znacznej mierze z żeglarzy amatorów. Ponad rok pracy nad projektem w gronie wspaniałych i zdeterminowanych ludzi został również zauważony przez klub organizujący regaty. Prestiżowy brytyjski Royal Ocean Racing Club przyjął członków naszej załogi w swoje szeregi a osobą wprowadzającą został osobiście komandor klubu Steven Anderson.” – czytamy na facebookowym profilu Ocean Challenge Yacht Club.

Załoga Amberails II liczyła 19 osób. Zanim wystartowała, przez tydzień trenowała na wodach Wielkiej Brytanii. - Jestem dumny z załogi. Większość z nich to amatorzy, którzy w największych regatach na świecie ścigali się z najsilniejszymi, zawodowymi drużynami.

W tym roku pod polska banderą lub z polską załogą w regatach Rolex Fastnet Race płynęło pięć jachtów: "Ambersail II" z Przemysławem Tarnackim, "Fujimo" z Tomaszem Kosobuckim, "One Way" z Januszem Madejem, "Polished Manx" z Kubą Szymańskim oraz "Sailing Poland" Macieja Marczewskiego. Wyścig rozpoczął się 3 sierpnia a jego trasa biegła z brytyjskiego Cowes, przez cieśninę Solent, wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, Kanału La Manche, Morze Celtyckie, aż do słynnej irlandzkiej skały Fastnet.

 

 

Tagi: regaty, Rolex Fastnet Race
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959