TYP: a1

Będziemy mieć podium?

środa, 26 lipca 2023
Hanka Ciężadło

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy raz w historii Rolex Fastnet Race na podium stanie polska załoga… i to dobrze znana. WindWhisper Racing Team wpływa już na metę w Cherbourgu, wygrywając rywalizację w kategorii IRC Super Zero. Serdecznie gratulujemy i nie ukrywamy – jesteśmy z Was dumni! Nawet wtedy, a może wręcz szczególnie wtedy, jeśli okaże się, że uczciwość drogo kosztuje. 

Pięćdziesiąte regaty

Tegoroczne Rolex Fastnet Race są wyjątkowe nie tylko z uwagi na zwycięstwo polskiej drużyny, ale też ze względu na jubileusz – to już 50 regaty! W zmaganiach wzięło udział 400 jachtów.

Warto przypomnieć, że Rolex Fastnet Race to jeden z najtrudniejszych,  a zarazem najważniejszych wyścigów żeglarskich na świecie. Jest on rozgrywany co dwa lata, począwszy od 1925 roku, a trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes do Cowes do Cherbourg-en-Cotentin, z okrążeniem latarni morskiej Fastnet Rock.

Kara 5% - o co tutaj chodzi?

Być może zwycięstwo polskiej drużyny zostanie przyćmione przez nieporozumienie – a może jednak nie? To się okaże po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Jak pisze WindWhisper Racing Team na Twitterze, załoga zauważyła, że niechcący popełniła pewien błąd. Ponieważ jednak nasi żeglarze wyznają zasadę fair play, postanowili postawić sprawę uczciwie: kiedy zorientowali się, że popełnili pomyłkę związaną z ich ratingiem IRC, sami zgłosili ten fakt do Komisji Regatowej.

Jak czytamy w tweecie WindWhisper Racing Team „Za obopólną zgodą przyjmujemy 5% kary, nawet jeśli wpłynie to na nasze miejsce w tabeli wyników. Sportową rywalizację stawiamy zawsze na pierwszym miejscu”.

Jak to się skończy, nie wiadomo. Jakikolwiek jednak będzie wynik – macie od nas wielki szacun!

 

Tagi: regaty, WindWhisper Team, Rolex, Fastnet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912