TYP: a1

Tajemniczy pomór ryb w Wenecji

czwartek, 16 lutego 2023
Hanka Ciężadło

W weneckich kanałach dzieje się coś dziwnego: z niewyjaśnionych dotąd przyczyn odnotowano tam w ostatnich dniach znaczne ilości martwych ryb. Eksperci próbują znaleźć przyczynę śmierci zwierząt, ludzie pomału wpadają w panikę, a przyroda cierpi. To trochę tak, jak pół roku temu w naszej Odrze…

Smutny widok

Jak donoszą agencje informacyjne (m. in. Reuters), Od kilku dni w różnych kanałach Wenecji znajdywane są duże ilości martwych ryb. Eksperci wysnuwają różne teorie co do przyczyny tego zjawiska, jednak żadna z nich nie wydaje się przekonująca.

Sugeruje się między innymi, że powodem śmierci tych zwierząt może być… zima, a dokładniej mówiąc: zimno. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo tegoroczne temperatury nie odbiegają jakoś znacząco od średniej. Oczywiście każdej zimy pewna część ryb w kanałach ginie z zimna. Wenecjanie nazywają to zjawisko "moria". Nie przybiera ono jednak takiej skali, z jaką mamy obecnie do czynienia i dotyczy zwykle osobników słabszych lub chorych. 

A może poziom wody?

Alternatywna teoria głosi z kolei, że winny zaistniałej sytuacji jest rekordowo niski poziom wody. Podobno w niektórych miejscach można nawet zobaczyć dno kanałów. Tak, dno kanałów w Wenecji – tej samej, o której mówi się, że tonie.

Czy rzeczywiście wody w kanałach jest za mało? Alvise Papa z centrum morskiego w Wenecji, cytowany przed agencję Ansa twierdzi, że to bzdura. Oczywiście zimą wody zawsze jest mniej, jednak nie ma w tym nic dziwnego. Co więcej, obecnie w Canal Grande woda ma głębokość ok. 6 metrów, a w kanale Giudecca - 12 metrów. Dlaczego ryby, mając do dyspozycji tyle przestrzeni, miałyby wpłynąć akurat do tych kanałów, gdzie wody brakuje?

Alarm w Wenecji

Jakakolwiek przyczyna doprowadziła do masowej śmierci ryb, z pewnością nie wolno jej lekceważyć. Lokalne władze ogłosiły więc alarm, a specjaliści z różnych dziedzin nie ustają w wysiłkach, by zidentyfikować źródło zagrożenia. Czy i kiedy im sie to uda, nie wiadomo. Jak powiedział Luca Mizzan biolog z Muzeum Historii Naturalnej hipotez jest na razie bardzo dużo.

 

Tagi: Wenecja, ryby, śmierć, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872