TYP: a1

W Gdyni ma powstać Pomnik Polski Morskiej

czwartek, 25 czerwca 2015
Informacja prasowa
Tak jednogłośnie zadecydowali radni na dzisiejszym (tj. 24 czerwca) posiedzeniu Rady Miasta Gdyni. Pomnik Polski Morskiej będzie pierwszym tego rodzaju w Polsce.

Radni

Obiekt ma powstać na Skwerze Kościuszki w miejscu gdzie teraz znajduje się Płyta Marynarza Polskiego oraz terenie przyległym. Ma nie tylko przypominać o polskich związkach z morzem, ale również edukować. Ma spełniać funkcje reprezentacyjne, ale być również miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

O budowę Pomnika Polski Morskiej wnioskowali prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Ich pomysł poparło ponad sto instytucji z terenu całego kraju.

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na lokalizację pomnika na Skwerze Kościuszki. Wykonanie uchwały powierzyli prezydentowi miasta Wojciechowi Szczurkowi. Aby wykonać uchwałę prezydent będzie musiał niebawem rozpisać konkurs na projekt monumentu.

Pomnik Polski Morskiej ma zostać odsłonięty podczas Święta Morza w czerwcu 2018 roku z okazji 100-lecia utworzenia Marynarki Polskiej, 100-lecia powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, ale przede wszystkim w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa ma zostać sfinansowana ze składek społecznych, pieniędzy sponsorów i budżetu Gdyni.

Decyzja radnych zbiegła się z tegoroczną edycją Święta Morza. Impreza kończy się w najbliższą niedzielę tj. 28 czerwca. Jej program znaleźć można na: www.swietomorza.eu.

Program Święta Morza na czwartek 25 czerwca znajduje się tutaj: http://swietomorza.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=93:program-na-czwartek&catid=2&Itemid=101
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871