TYP: a1

Wigilia Żeglarska nad jeziorem Dąbie, Grzegorz i "Wassyl" na Atlantyku

poniedziałek, 21 grudnia 2015
Wiesław Seidler
To już druga połowa grudnia, przed nami radosne Święta Bożego Narodzenia, olbrzymia większość naszych jachtów na lądzie, niektóre – jak „Wassyl” i „Regina R.” gdzieś na Atlantyku, w wokółziemskich wojażach…

Wigilia w Centrum Żeglarskim

Ta Wigilia Żeglarska jest już – od kilku lat - radosną tradycją szczecińskiego miejskiego i młodzieżowego Centrum Żeglarskiego nad jeziorem Dąbie (byłego Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży). Co roku spotyka się na niej najpierw sama „załoga”, czyli kadra Centrum, a później duże grono dzieci i ich rodziców, armatorzy jachtów i przyjaciele CŻ – teraz to kilkaset osób (!) - by siąść razem przy świątecznym stole. Dotychczas Wigilia odbywała się w głównym hangarze, obok zimujących i remontowanych tam jachtów, raz była nawet na świeżym powietrzu, a tym razem – po raz pierwszy – świętowano i kolędowano w nowej sali konferencyjnej, o którą wraz z kolejnymi budynkami wzbogaciło się niedawno Centrum. Tu także zawitała magia Świąt Bożego Narodzenia, była choinka, życzenia i kolędy, zaśpiewane przez niezastąpione maluchy z PP „Żagielek”, i przez załogę CŻ (na zdjęciach). Zjedzono 300 porcji pierogów, barszczu, bigosu i pierników, a św. Mikołaj rozdał 200 firmowych kubków i bałwanków. Było żeglarsko, tłumnie, wyjątkowo...


Biesiada Żeglarska 2015 w ZCEMiP

To też jeszcze starsza wieloletnia tradycja byłego szczecińskiego Zespołu Szkół Budowy Okrętów, teraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, m.in. z mundurowymi klasami Technikum Morskiego i wojskowymi. Głównym tematem ostatniej niedawnej biesiady była głośna szczecińska młodzieżowa wyprawa na daleką Północ – „Narwik 2015”, o której już wcześniej pisałem. Dodam, że w pierwszym etapie wyprawy, ze Szczecina do Kopenhagi, uczestniczyła szóstka uczniów ZCEMiP – na zdjęciu, z kapitanem wyprawy Maciejem Krzeptowskim. Biesiada zgromadziła licznych uczniów i gości, szanty także zaśpiewali mali „żeglarze”, ale dla odmiany z PP 65 „Zatoczka”, były wspomnienia, zdjęcia i filmy, były też kolejne żeglarskie plany na przyszłość…


Grzegorz płynie dalej

Non-stop dookoła świata, nową trasą – mało wieści dociera do kraju od szczecińskiego żeglarza Grzegorza Węgrzyna, który bez rozgłosu wyruszył samotnie na wielką pętlę w czerwcu br. z ambitnym zamiarem opłynięcia świata non-stop, trasą Szczecin – Szczecin, na swoim jachcie „Regina R”, w czasie poniżej 300 dni! Był już na środkowym Atlantyku, gdy sztormy i awarie zmusiły go do zawrócenia do portu Santiago na Wyspach Zielonego Przylądka, skąd po dłuższym postoju i usunięciu awarii podobno (?) ruszył już dalej, nadal samotnie, nadal non-stop wokół świata, tyle że już nie trasą Szczecin-Szczecin, a Santiago-Santiago. Donosił nawet z Santiago, że teraz jego marzeniem jest "zawiązanie kokardki na ziemi", czyli powtórne opłynięcie globu, ale w odwrotną stronę! Na wyspach spotkał się z załogą jachtu „Wassyl”, w trakcie ich załogowej wokółziemskiej wyprawy. Oni są już gdzieś po drugiej stronie Atlantyku, może w porcie? Trzymajmy kciuki za plany Grzegorza i załogi „Wassyla”, śląc im bożonarodzeniowe życzenia…


Miejska marina na miejskiej wyspie

Naprzeciwko reprezentacyjnych szczecińskich Wałów Chrobrego, na Wyspie Grodzkiej, z basenem i pomostami cumowniczymi pomiędzy wyspą a historycznym nabrzeżem Starówka, na Łasztowni, z którą połączył marinę most zwodzony. Miała gościć żeglarzy już w 2013 roku, ale dopiero w tym roku przyjęła pierwsze jachty, chociaż trwają jeszcze prace wykończeniowe w budynku głównym, na wyspie. Na zimę opustoszała, ale „zielone światło” na moście i widok z niego (na zdjęciach) zachęca do zacumowania wiosną…


Co dalej z COŻ PZŻ w Trzebieży

Widok z mostu szczecińskiej Trasy Zamkowej na nową miejską marinę na Wyspie Grodzkiej napawa optymizmem, czego nie można powiedzieć o nadal wyłączonej z eksploatacji kiedyś słynnej „trzebieskiej szkole żeglarskiej”, czyli COŻ PZŻ. Cała żeglarska Polska pyta od roku, co dalej? Czy COŻ PZŻ – razem z pięknymi tradycjami i historyczną nazwą – odejdzie w niebyt, wskutek sporu pomiędzy PZŻ a ostatnim dzierżawcą? Podobno ostatnio pojawiła się szansa na wyjście z tego klinczu. Oby tak się stało…

Żeglarz Roku 2015 Magazynu „Wiatr”

Ośmioro żeglarzy (w tym dwie załogi dwuosobowe), zostało nominowanych do nagrody w trzeciej edycji internetowego plebiscytu Żeglarz Roku Magazynu „Wiatr”. Głosować można już od 15 grudnia, raz dziennie, poprzez aplikację przygotowaną na komputery, tablety i smartfony, potwierdzając swój głos przez e-mail lub konto na Facebooku. Link: www.wiatr.pl/konkurs. Tym razem nie ma niestety szczecińskich czy zachodniopomorskich nominacji.

Serdeczne życzenia Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego – żeglarskiego – Roku 2016 przesyłam osobno…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872