TYP: a1

Skwer dla wszystkich Kapitanów

czwartek, 10 grudnia 2015
Wiesław Seidler
Leżąca na prawym brzegu Odry Zachodniej historyczna Łasztownia, naprzeciwko Wałów Chrobrego, była na XIX-wiecznej mapie morskiego Szczecina ważnym fragmentem portu i przemysłu okrętowego, niestety mocno zaniedbanym w ostatnich dekadach. Od trzech lat Łasztownia odżywa, głownie staraniem dyrektor CSL Internationale Spedition Sp.z o.o Laury Hołowacz, której „dzieckiem” jest wyremontowany budynek Starej Rzeźni, czyli dzisiejsze biura firmy i prężnie działające utworzone przez CSL Centrum Kultury Euroregionu, dodajmy – kultury marynistycznej. Jednym z najnowszych pomysłów pani Laury było nazwanie przyległego terenu Skwerem Kapitanów, geograficznie leżącego na Wyspie Puckiej i szczecińskim Międzyodrzu, wzdłuż ulicy prowadzącej od Mostu Długiego do Starej Rzeźni (na zdjęciu). Już latem tego roku skwer został uporządkowany, był tam m.in. plac zabaw dla dzieci, a we wtorek 8 bm. zebrała się tam spora grupa gości, głównie kapitanów, z okazji odsłonięcie tablicy upamiętniającej fakt przyjęcia przez Radę Miasta – w maju br. – uchwały nadającej temu miejscu oficjalnej nazwy Skwer Kapitanów…



Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy przebiegała w nawiązaniu do ceremoniału morskiego, poprzedziły ją wystąpienia m.in. kpt.ż.w. Aleksandra Walczaka, wieloletniego Rektora Akademii Morskiej, i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, który dodatkowo uhonorował panią Laurę Medalem 70-lecia Polskiego Żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Warto tu dodać, że Skwer Kapitanów upamiętnia właśnie wszystkich kapitanów – PMH, floty rybackiej, MW i jachtowych, a w przyszłości wzdłuż muru zamykającego skwer ma powstać także Aleja Kapitanów. Samego odsłonięcia tablicy dokonali kapitanowie – Aleksander Walczak i Włodzimierz Grycner, a tradycyjne szklanki wybijał kapitan-senior Wiktor Czapp. Później były jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcia i wspólne rozmowy przy kawie, w Messie Kapitańskiej…



Jak zapewniają gospodarze CKE Stara Rzeźnia pozostanie ona macierzystą przystanią dla wszystkich sympatyków i ludzi morza, a kapitanowie, tak profesjonalni, jak również amatorzy żeglarze, będą w niej zawsze honorowymi gośćmi. Tuż obok, po drugiej stronie ulicy, jest także historyczne nabrzeże Starówka i Wyspa Grodzka, gdzie już powstała nowa miejska przystań jachtowa, a na rozległym placu były i będą organizowane masowe imprezy, w tym słynne szczecińskie finały wielkich regat The Tall Ships Races. Teraz kreska kursowa do nowej Starej Rzeźni i do nowej mariny prowadzi przez nowy Skwer Kapitanów…
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872