TYP: a1

Wokoło Antarktyczny Rejs Kapitana Mariusza Kopera i jego 8. osobowej załogi - oficjalnym Rekordem Świata

wtorek, 19 czerwca 2018
Informacja prasowa/Katharsis II - Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl

Rada Dyrektorów Światowych Rekordów Guinnessa (GWR) w Londynie poinformowała o przyznaniu i zatwierdzeniu nowego Rekordu Świata Guinnessa dla Polskich Żeglarzy na jachcie Katharsis II (klasa OYSTER 72) w kategorii "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej" (First circumnavigation of Antarctica in a sailboat south of the 60th paralel). Tak blisko kontynentu, non-stop i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.

[t][/t] [s]Fot. Katharsis II - Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

Antarktyczny rejs Katharsis II rozpoczął w Kapsztadzie, RPA, 23 grudnia 2017 roku i do zakończenia w Australii trwał 102 dni i ok. 23 godziny, przy czym samo pełne okrążenie najzimniejszego kontynentu Ziemi zostało aktualnie oficjalnie zweryfikowane jako trwające: 72 dni i 6 godzin. Żegluga non-stop została zakończona 6 kwietnia w Hobart w australijskiej Tasmanii, ale do ubiegłego tygodnia trwała procedura dokładnej weryfikacji i zatwierdzania rekordu. Niezależnie od danych pozycyjnych dostarczanych przez kapitana Mariusza Kopera, głównego organizatora rejsu i jednocześnie armatora jachtu Katharsis II, weryfikowano także tracking satelitarny firmy Yellow Brick a także specjalny wykres pozycjonowania jachtu prowadzony przez Światową Radę Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC), autoryzowaną przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF).

[t][/t] [s]Fot. Katharsis II - Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

Antarktyczny rejs Katharsis II  "Dookoła Antarktydy, non-stop, wzdłuż i na południe od 60° S" wyniósł łącznie 15 853 mile morskie (29 360 km), w tym sama "Pętla Antarktyczna" to: 10 180 mil morskich (18 853 km). Celem wyprawy kpt. Mariusza Kopera i jego 8-osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart)  było okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym Katharsis II non-stop i jak najbliżej najzimniejszego kontynentu Ziemi, po wodach antarktycznych, wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej. Podczas rejsu - okrążenie Antarktydy zostało zrealizowana w całości na południe od 62° szerokości  geograficznej południowej. Wyjątkowy wyczyn polskich żeglarzy został już oficjalnie odnotowany w ubiegłym miesiącu w światowym rejestrze osiągnięć żeglarskich WSSR (Certyfikat nr 54). Wyprawę Katharsis II dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Społeczny projekt Hanny Leniec „Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) adresowano do żeglarek oraz wszystkich młodych kobiet i ich rodzin. Kampanię prowadzono od grudnia 2016 roku we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.  W trakcie rejsu prowadzono także badanie wód  antarktycznych we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie Katharsis II koordynował członek załogi profesor Piotr Kukliński.

[t][/t] [s]Fot. Katharsis II - Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl[/s]

Niezależnie od obecnego rekordu Katharsis II, w historii światowego żeglarstwa odnotowano także wcześniejsze, zweryfikowane opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym, ale po szerszym kręgu, znacznie dalej od kontynentu, to jest pomiędzy 45. i 60. równoleżnikiem południowym. 7 maja 2008, Rosjanin Fedor Konyukhov został pierwszym żeglarzem, który w trakcie  "Antarctica Cup Racetrack" opłynął Antarktydę w rejsie z i do Australii (Albany do Albany) w łącznym czasie 102  dni, 1 godzina, 35 minut i 50 sekund. W ubiegłym roku - 25 lipca 2017, Australijka Lisa Blair została pierwszą kobietą, która żeglując trasą Konyukhova okrążyła Antarktydę w łącznym czasie 183 dni, 7 godzin, 21 minut i 38 sek. (w tym jeden postój).

Warunkiem uznania wszystkich powyższych rekordów była samodzielna żegluga wyłącznie pod żaglami i zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) w Anglii, jedynej organizacji autoryzowanej przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF) do weryfikacji rekordów i osiągnięć pod żaglami.

 

Planowane wręczenie Dyplomów Rekordu Świata i pamiątkowych medali GWR odbędzie się 23 czerwca, w Bydgoszczy, w trakcie 11ej edycji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „STER NA BYDGOSZCZ 53N, 18E”. W trakcie spotkania w sobotę 23 czerwca pomiędzy 14tą i 16tą w centrum hotelowo-konferencyjnym „Przystań Bydgoszcz”, ul. Tamka 2, planowana jest specjalna prezentacja, w tym premiera unikalnych zdjęć i relacji wideo, przygotowana przez kapitana Mariusza Kopera oraz II oficer – Hannę Leniec. Będzie to także pierwsze publiczne spotkanie w Polsce załogi Katharsis II po rekordowym rejsie dookoła Antarktydy.

 

Szczegółowy opis najnowszego Rekordu Świata Guinnessa dla polskich żeglarzy jest już dostępny na oficjalnym portalu Guinness World Records, link: 

http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/527119-first-circumnavigation-of-antarctica-in-a-sailboat-south-of-the-60th-parallel, a program spotkań Katharsis II w Bydgoszczy dostępny jest na stronie projektu Katharsis II, tutaj:

http://antarcticcircle60s.pl/23-czerwca-spotkanie-katharsis-ii-w-trakcie-11ej-edycji-bydgoskiego-festiwalu-wodnego-ster-na-bydgoszcz-53n-18e/

Tagi: Katharsis II, wyprawa, Antarktyda, rekord
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872