TYP: a1

Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze

wtorek, 13 listopada 2018
Z mediów/Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon wydobyło z dna Bałtyku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To część projektu ,,Wraki Kołobrzegu”. Działko jest unikatem – nie ma takiego w żadnym  polskim muzeum.

[t][/t] [s]Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu[/s]

Ważące ponad pół tony działko (automatyczne) zostało zaprojektowane w roku 1914 przez Niemca Reinholda Beckera. Było szeroko stosowane podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej. W zmodyfikowanej formie używane jest do dzisiaj np. Amerykanie montowali je na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie. Bardzo rozpowszechnione w siłach morskich Straży Granicznych wielu państw.

Wydobyta w 2017 roku podstawa od działka Oerlikon, znajduje się w Kołobrzeskim Skansenie Morskim i posiada oznaczenia „OERLIKON 2 cm Flak 29” oraz numer 1908.

Jak mówi Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz rzeczoznawca MKiDN: ,,Niemiecki wrak, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu dostarcza Muzeum Oręża Polskiego wiele ciekawych eksponatów m.in. wydobyliśmy polską armatę z września 1939 roku a teraz niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej.”


Teraz działko musi przejść gruntowną renowację. Już w przyszłym sezonie ma zostać wystawione w kołobrzeskim skansenie morskim.

Akcja „Wraki Kołobrzegu” trwa od 2016 roku. Dzięki podwodnym badaniom udało się zlokalizować i wydobyć szereg pozostałości po drugiej wojnie światowej.

Tagi: działko, muzeum, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620