TYP: a1

Żeglarstwo regatowe - przygoda dla każdego

poniedziałek, 27 października 2014
Artykuł sponsorowany
Polskie żeglarstwo od kilku lat rozwija się dynamicznie. Żeglujemy po Bałtyku, Adriatyku, Morzu Śródziemnym, w Chorwacji, czy Grecji. Oferta turystyczna jest naprawdę szeroka i można znaleźć coś dla siebie.

Możliwość brania udziału w najbardziej znanych i prestiżowych regatach na świecie to coś nowego, coś czego w ofercie dla polskich żeglarzy jeszcze nie było. Czy możesz przybliżyć nam ten temat? Czy w takich regatach jak np. RORC Caribbean 600, może naprawdę wziąć udział każdy?



Rozmawiamy z Mariuszem Klupińskim – Kapitanem i Wiceprezesem Sailing Adventure Team, utytułowanym zawodnikiem regatowym, żeglarzem, windsurferem i snowboarderem, zawodowym żeglarzem regatowym zrzeszony w ISAF Sailor Classification. Mariusz Klupiński był załogantem legendarnego teamu Łódki Bols, z która zajął 1 miejsce w 57th Sydney Hobart Race w grupie IRC-A, jest rekordzistą rejsu Dookoła Irlandii na Maxi s/y "Irish Independent Dubarry". Jako kapitan i taktyk ustanowił też rekord przejścia Świnoujście - Gdańsk Górki Zachodnie. Jest Wice Mistrz Świata w żeglarstwie w klasie Micro. Boat Kapitanem na jachcie Swan 60. Uczestnikiem wielu prestiżowych regat na całym świecie. Mariusz to wielokrotny mistrz Polski oraz medalista Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski.

MK: Tak, wszystkie regaty, jakie znajdują się w ofercie Sailing Adventure Team, są otwarte dla każdego. Oczywiście kiedy mówimy o regatowaniu to wiadomo, że bierzemy pod uwagę osoby, które kochają może i żagle a regaty są dla nich kolejnym krokiem w ich morskiej przygodzie.

Red: - i nie trzeba mieć doświadczenia? Doświadczonego zespołu?

MK: Doświadczony zespół będziemy budować, mamy nadzieję, że stworzymy dużą grupę żeglarzy, którzy pod polską banderą będą ścigali się z najlepszymi w najlepszych regatach. Nie jest tak, że wchodzisz na łódkę i wszystko już wiesz bo się kiedyś ścigałeś. Każde regaty są inne, inne są warunki, inne akweny, różne załogi. Wszystkiego można się nauczyć – nawet jeśli wcześniej nie pływałeś regatowo. Każde regaty poprzedzamy 2-3 dniami treningowymi podczas, których uczymy się a Kapitan decyduje kto będzie płynął na jakiej pozycji. Żadna filozofia a za to dużo zabawy, no i adrenalina, a żeglarze ją lubią.

Red: Regaty, które oferujecie, jak cała seria karaibskich, czy Rolex Cup na Śródziemnym ściągają załogi z całego świata, to rzeczywiście okazja spotkać się z najlepszymi…

MK: tak to coś nowego w ofercie dla naszych żeglarzy, takie regaty to nie tylko wyścigi ale i całe imprezy "apres sail", gdzie możesz porozmawiać z załogami z całego świata i napić się razem na przykład wyśmienitego rumu MountGay na Barbadosie. To też imprezy na które załoganci przyjeżdżają z całymi rodzinami. Okazja do wyśmienitej zabawy i zawarcia znajomości i żeglarskich przyjaźni na całe życie.

Red: Wasz jacht to Dufour 40 E Performance – skąd taki wybór?

MK: Wybór czysto sportowy. Te łódki osiągają wyśmienite rezultaty nie tracąc zbytnio z komfortu pływania. Nie jest to pusta w środku typowa łódź regatowa – to w pełni wyposażona i elegancka "wyścigówka" z carbonowym masztem. Łódź na której możesz się z powodzeniem ścigać ale też w pełni spokojnie i relaksacyjnie popływać od portu do portu – co też proponujemy naszym klientom. W przerwach regat mamy ofertę rejsów turystycznych, można choćby spędzić Święta na Karaibach, na wyjątkowym jachcie.



Red: Już za miesiąc startujecie w największych regatach atlantyckich ARC 2014. Jak wyglądają przygotowania?

MK: Właśnie odebraliśmy nowe regatowe żagle i za chwile wyruszamy na Wyspy Kanaryjskie skąd startują regaty, tam dokończymy przygotowania i odbierzemy zaprowiantowanie dla naszej załogi. To najdłuższe regaty w jakich bierzemy udział, oczywiście poza ARC Europa, do przepłynięcia Atlantyk – wyzwanie i marzenie dla niejednego żeglarza. Jakby ktoś miał jeszcze ochotę sprawdzić się jako załogant naszego Dufoura to zapraszamy. Mamy ostatnie wolne miejsca.

Red: To trzymamy za Was kciuki i liczymy na relację z tych i innych regat. Pomyślnych wiatrów!

MK: Dziękuje w imieniu całego Sailing Adventure Team, na pewno będzie wiele wrażeń o których będziemy chcieli opowiedzieć.

Więcej informacji o regatach znajdziecie Państwo na www.sailingadventureteam.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872