TYP: a1

Coraz lepsza woda w europejskich kąpieliskach

piątek, 27 maja 2016
Redakcja/MF
Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport na temat stanu wody w 2015 roku w europejskich kąpieliskach. Sprawdzono próbki pobrane z ponad 21 tysięcy nadmorskich i śródlądowych kąpielisk w Unii Europejskiej, Szwajcarii i Albanii. Badania wskazują na te miejsca, gdzie jakość wody powinna być dobra w 2016 roku.



Ponad 96 proc. kąpielisk spełniło minimalne wymagania, natomiast ponad 84 proc. spełniło surowsze kryteria i otrzymało ocenę „doskonałe”. Wiele dużych obszarów turystycznych i miast, takich jak Blackpool, Kopenhaga i Monachium zaczyna inwestować w ulepszanie infrastruktury (np. systemów kanalizacyjnych), dzięki czemu woda jest czystsza w kąpieliskach w obszarach portowych, nad rzekami w obrębie miast i na pobliskich plażach.

Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, powiedział: „Woda w europejskich kąpieliskach w 96 proc. spełnia minimalne normy jakości, a w 84 proc. ma doskonałą jakość. Jest to wynikiem 40 lat inwestycji w wodę i infrastrukturę ściekową. Jest to również doskonałym dowodem na to, że tak gospodarczo rozwinięty obszar jak nasz może utrzymywać równie wysokie normy ochrony środowiska.”

Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA, powiedział: „Z naszej oceny wynika, że jakość wody w kąpieliskach bardzo się poprawiła w ostatnich latach. Coraz więcej kąpielisk nie tylko spełnia minimalne wymagania, ale osiągnęło również doskonały poziom czystości wody. W niektórych miastach mieszkańcy mogą nawet pływać w publicznych kąpieliskach portowych.”

Jakość wody od wielu lat stopniowo się poprawia. W 1991 r. 56 proc. kąpielisk osiągnęło najwyższe normy. Odsetek ten wzrósł do 87 proc. w 2015 r. w niemal 9 600 kąpieliskach monitorowanych co roku w tym okresie.

Podczas badania stwierdzono, m. in., że ponad 90 proc. kąpielisk w ośmiu państwach członkowskich miało doskonałą jakość wody w 2015 r.: Luksemburg (wszystkie 11 kąpielisk, których dotyczyło sprawozdanie), Cypr (99,1 proc. kąpielisk), Malta (97,7 proc.), Grecja (97,2 proc.), Chorwacja (94,2 proc.), Włochy (90,6 proc.), Niemcy (90,3 proc.) i Austria (90,2 proc.).

W całej Europie tylko 385 kąpielisk oceniono jako mające złą jakość wody w 2015 r. Odsetek kąpielisk o złej jakości wody zmniejszył się z 1,9 proc. w 2014 r. do 1,6 proc. w 2015 r.

Najwięcej kąpielisk, w których jakość wody oceniono jako niedostateczną, znajdowało się we Włoszech (95 kąpielisk, 1,7 proc.), Francji (95 kąpielisk, 2,8 proc.) i Hiszpanii (58 kąpielisk, 2,6 proc.).

W Polsce przebadano 197 kąpielisk. Znakomitą jakość wody stwierdzono w 120 polskich kąpieliskach, dobrą - w 43, dostateczną - w 16, a kiepską - w dwóch. W przypadku pozostałych 16 nie było możliwe ustalenie jakości wody - podaje na swojej stronie internetowej EEA.
Głównym źródłem zanieczyszczeń wody w kąpieliskach są ścieki miejskie i z gospodarstw rolnych. Poziom zanieczyszczeń rośnie podczas silnych opadów deszczu i powodzi, kiedy woda ze ścieków przedostaje się do rzek i mórz.

Sezon kąpielowy w 2015 roku był pierwszym, kiedy wszystkie kraje unijne monitorowały stan kąpielisk zgodnie ze zrewidowaną unijną dyrektywą (2006/7/EC). Według niej jakość wody może być - w zależności od poziomu wykrytych bakterii typu fekalnego - "znakomita", "dobra", "dostateczna" lub "kiepska".

Interaktywna mapa pokazująca poszczególne kąpieliska

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872