TYP: a1

Dron do zbierania... wielorybich smarków

wtorek, 28 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Naukowcy to szczególny rodzaj ludzi, dlatego ich myśli często krążą ścieżkami, o jakich zwykłym śmiertelnikom nawet się nie śniło. I bardzo dobrze – kto „normalny” wpadłby na to, by zbierać smarki wieloryba? Okazuje się jednak, że jest to bardzo dobra, nieinwazyjna metoda badań. I że przyznanie projektowi Ig Nobla (takiej obciachowej nagrody za najgłupszy wynalazek) było jednak odrobinę krzywdzące.

Jak to ma działać?

Dron do smarków, czyli SnotBot, w zasadzie przypomina takie „normalne” latające zabawki. Idea polega na tym, że jest on wyposażony w szalki Petriego, na których zbierają się wielorybie gluty. Ich pobranie nie jest wcale proste: trzeba bowiem namierzyć walenia i czekać, aż będzie uprzejmy wypuścić z nosa (czyli tej dziury, którą ma na głowie) fontannę cieczy. Tak, cieczy – bo warto uświadomić sobie, że to nie jest sama woda.

Wieloryb musi oczyścić nos za każdym razem, kiedy chce nabrać powietrza. Jest zatem sporo okazji, by pobrać próbki jego śpików. I to doskonała wiadomość, bo za pierwszym razem wcale nie musi się udać. Pozostaje jednak pytanie, po co komu wielorybie smarki?

Skarbnica wiedzy

Jak podkreślają specjaliści, wydzielina z wielorybiego nosa to niezwykle bogate źródło danych na temat zwierzaka. Dzięki analizie tego, co zbiorą SnotBoty, można zbadać między innymi DNA wieloryba, a także dowiedzieć się, czy przypadkiem nie jest on chory, zdenerwowany albo w ciąży. Próbki dostarczają też informacji na temat stanu środowiska, w jakim waleń pływa i poluje oraz - pośrednio - umożliwiają śledzenie kierunków i prędkości rozchodzenia się zanieczyszczeń.

Pobieranie smarków dronem jest skuteczną, a przy tym stosunkowo tanią metodą badawczą, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zwierzętach, jakimi są ssaki morskie. Co jednak najważniejsze, takie drony praktycznie nie przeszkadzają wielorybom w codziennym życiu. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej projektu, na 700 podejść w celu pobrania próbek, zarejestrowano zaledwie 3 reakcje walenia na zbliżającego się drona. Krótko mówiąc, zwierzęta zwykle je ignorują. Albo nie chcą nam robić przykrości.

Tagi: ciekawostki, wieloryb, waleń, smarki, fontanna, dron, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872