TYP: a1

Feministki atakują!

czwartek, 25 lipca 2019
Anna Ciężadło

Serio - serio. I mówimy zupełnie poważnie, bo to w ogóle nie jest śmieszne. Co więcej, rzecz nie dotyczy ludzi (ci niech się sami o siebie martwią), ale innych sympatycznych stworzeń, a mianowicie – żółwi morskich. Uczeni twierdzą, że już niedługo spotkanie pana żółwia będzie graniczyć z cudem. Żółwi ród opanują panie. A wszystko to przez…

No, ciekawe, czy zgadniecie.

Amerykańscy naukowcy

Tym razem niczego nie udowodnili. Uprzedzili ich koledzy po fachu z Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Doszli oni do wniosku, że w 2100 roku aż 93 proc. populacji żółwi morskich będą stanowiły samice. I to bynajmniej nie wskutek działania promieni profesora Kuppelweisera, ale przez fakt, że… klimat nam się zmienia.

I co to ma wspólnego z żółwiami? O dziwo, ma.

Płeć małych żółwików determinowana jest przez temperaturę. Podobnie zresztą rzecz wygląda u krokodyli. Generalnie rzecz biorąc, im wyższa temperatura w jakiej inkubują jaja (oczywiście w rozsądnym zakresie), tym więcej będzie dziewczynek. Faceci są chyba bardziej zimnolubni.

Chwila, a co z pozostałymi opcjami? Przecież płeć to jedynie „krzywdząca opresja społeczna” i można ją zmienić w dowolnym momencie, a w dodatku do wyboru jest 56 opcji. Cóż… u żółwi są dwie. Jakaś zacofana ta przyroda.

 

Gdzie te chłopy?

W morzu żyje siedem gatunków żółwi, zaś naukowcy wzięli pod lupę jeden z nich – żółwie zielone. Obecnie około 52 proc. lęgów żółwi zielonych stanowią samiczki. Czyli jeszcze nie jest źle.

Powiedzmy, że te 2 procent różnicy to jeszcze granica błędu, a poza tym, dla przetrwania gatunku jest nawet lepiej, żeby kobiety stanowiły delikatną większość. Sęk w tym, że jeśli przestanie ona być delikatna, a stanie się miażdżąca, pani żółwiowa będzie miała spore kłopoty ze znalezieniem męża. A wtedy nie będzie małych żółwików.

Uczeni, którzy pochylili się nad tym żółwim problemem, wywodzą się z Marine and Environmental Sciences Centre (Portugalia) oraz z University of Exeter (Wielka Brytania). Ich badania dotyczyły natomiast rejonu Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej. Naukowcy twierdzą jednak, że zauważony przez nich trend można odnieść do ogółu naszej planety, a co za tym idzie – że feminizacja będzie dotyczyła również pozostałych gatunków żółwi morskich.

 

A może nie będzie tak źle?

Może. Patrząc obiektywnie, żółwie zamieszkują naszą planetę od późnego paleozoiku, czyli od jakichś 250 milionów lat. W międzyczasie zdążyły się pojawić – a potem wymrzeć – dinozaury. Czy przez ten czas klimat ani raz się nie zmienił?

Owszem, zmieniał się. I to wielokrotnie, a w momencie wykończenia dinozaurów zmienił się nawet drastycznie, na dodatek w bardzo gwałtowny sposób. Na spokojnych i wyluzowanych żółwiach nie zrobiło to jednak wrażenia. Być może więc i tym razem przewidywania uczonych co do żółwiowej seksmisji okażą się zwyczajnym czarnowidztwem?

 

 

 

Tagi: żółw, klimat, rozmnażanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872