TYP: a1

Głowa potwora odkryta w Bałtyku

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
W ubiegłym tygodniu Szwedzcy naukowcy odkryli na dnie Bałtyku prawdziwy skarb - drewnianą figurę, wyrzeźbioną na kształt głowy morskiego potwora. Dziś wiemy już, że był to galion piętnastowiecznego statku "Gribshunden".
Rzeźba została wydobyta na powierzchnię w okolicy wybrzeża Ronneby w południowej Szwecji. Figura została zrobiona z drewna i przedstawia głowę potwora morskiego - wyglądającego jak skrzyżowanie wielu zwierząt i trzymającego w paszczy człowieka. Stanowi ona zakończenie trzymetrowej, drewnianej belki. Całość waży aż 300 kilogramów. Tajemnicza figura służyła jako galion - ozdobne zakończenie dziobu statku, często przedstawiające mityczne bestie i nawiązujące do nazwy jednostki.

Jak się okazuje, galion ten był częścią duńskiego statku wojennego "Gribshunden", który zatonął w tych okolicach pod koniec XV wieku - prawdopodobnie w wyniku pożaru. Był on flagową jednostką floty Jana Oldenburga, który w tym czasie był władcą Danii i Norwegii, a kilka lat później także Szwecji. "Grbishunden" to najlepiej zachowany wrak statku z tego okresu. W najbliższych latach planowane są dalsze prace wydobywcze, które mogą dać niespotykany dotąd wgląd w budowę statków z czasów podróży Krzysztofa Kolumba.
Tagi: smok, głowa, rzeźba, figura, galion, Szwecja, Gribshuden
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912