TYP: a1

Wydobyto skarb wart 50 mln dolarów

czwartek, 16 kwietnia 2015
z mediów | JM
Brytyjsko-francuskiej ekspedycji badawczej udało się wydobyć 100 ton srebrnych monet, o łącznej wartości około 50 milionów dolarów. Monety znajdowały się na pokładzie wraku statku SS “City of Cairo”, który zatonął na wysokości wybrzeży Namibii podczas drugiej wojny światowej.



Wrak statku został odkryty już pod koniec 2013 roku. Ze względów bezpieczeństwa, procedurę wydobycia skarbu utrzymywano jednak w ścisłej tajemnicy. O odkryciu poinformowano media dopiero wczoraj. Akcja wydobywcza była bezprecedensowo trudna pod względem technicznym, ponieważ wrak znajdował się na rekordowej głębokości - 5150 tysięcy metrów, czyli ponad kilometr głębiej niż wrak "Titanica".

Legendarny frachtowiec “City of Cairo” - transportujący 2 tysiące skrzyń wypełnionych drogocennymi monetami - został zatopiony przez torpedę wystrzeloną z niemieckiego U-Boota, 6 listopada 1942 roku. Jednostka osiadła na środku Atlantyku, na wysokości wybrzeży Namibii - około 660 kilometrów od brzegu Wyspy Świętej Heleny. Udało się uratować około 200 z 311 osób, znajdujących się na pokładzie statku.



Procedury poszukiwania City of Cairo rozpoczęły się już na początku lat pięćdziesiątych.  Przez wiele dziesięcioleci, nie przynosiły one żadnego skutku skutku. W 2011 roku, na zlecenie brytyjskiego rządu, w poszukiwania włączyła się specjalna, brytyjsko-francuska grupa badawcza Deep Ocean Search. Wrak statku zlokalizowano jednak dopiero dwa lata temu.
Tagi: City of Cairo, skarb, wrak, Deep Ocean search
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912