TYP: a1

Polskie rzeki odsłaniają kolejne skarby

poniedziałek, 7 września 2015
z mediów|JM
Niski stan wody w polskich rzekach wciąż przynosi zaskakujące korzyści. Raz po raz, z różnych miejsc w kraju pojawiają się doniesienia o kolejnych skarbach odkrytych przez opadającą wodę. Wyjątkowo ciekawe znalezisko odkryto tym razem w Sanie.

San

"San widziany z Zamku Sobień" autorstwa Lowdown - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.


Niedawno pisaliśmy o stuletnim wraku parowca, który wyłonił się z Bugu. Z kolei wyjątkowo niski stan wody na Wiśle zamienił rzekę w prawdziwą kopalnię skarbów. Kilkadziesiąt ton elementów Pałacu Kazimierzowskiego, zabytkowa drezyna, osiemnastowieczne butelki - doniesienia o znajdywanych w Wiśle skarbach wydają się nie kończyć. Nie brakuje też niestety całej masy śmieci. W kilku miejscach, przed domorosłymi poszukiwaczami skarbów teren zaczęła ochraniać policja i straż miejska.

Tymczasem opadająca woda w Sanie odkryła prawdziwy historyczny rarytas. W ubiegłym tygodniu, mieszkaniec Piskorowic koło Leżajska natrafił na dwuczłonową łódź pełną broni. Na miejsce wysłana została policja i żołnierze z 16 Batalionu Saperów w Nisku. Po zabezpieczeniu znaleziska, łódź została wyciągnięta na brzeg. W jej środku znaleziono łopatę saperską, karabin i amunicję. Znalezisko pochodzi z czasów pierwszej wojny światowej. O jego dalszych losach zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
Tagi: San, Wisła, Bug, zabytki, susza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912