TYP: a1

Kieruj się na południe. Skręć w prawo...

niedziela, 19 marca 2023
Hanka Ciężadło

OK, podróżowanie nie zawsze jest aż tak proste. Niekiedy zdarza się, że właściwej drogi trzeba poszukać. Zwłaszcza jeśli ma ona prowadzić do mitycznej Atlantydy. Istnieją jednak ludzie, którzy wierzą, że taki szlak udało się znaleźć. Czy mają rację? I dokąd nas to odkrycie… zaprowadzi?

 

Droga Bimini

Idea poszukiwania tajemniczej zatopionej cywilizacji jest naprawdę stara – o Atlantydzie pisał już Platon, po nim paru innych twórców, a z upływem czasu było tylko gorzej. Filmy, książki, pseudonaukowe dywagacje i inne dziwne koncepcje sprawiły, że domniemana historia stała się mocno wyeksploatowanym mitem i nikt poważny w nią już nie wierzył. Do czasu.

Na początku września 1968 roku w okolicy wyspy Bimini na Bahamach trzech nurków (Joseph Manson Valentine, Jacques Mayol oraz Robert Angove) natknęło się na coś, co roboczo nazwali „chodnikiem”.

Trzeba zresztą przyznać, że była to jak najbardziej adekwatna nazwa – obiekt miał podłużny kształt i był zbudowany z podejrzanie regularnych bloków. Jak się później okazało, w okolicy znajdowały się jeszcze dwa inne o podobnym wyglądzie. Ktoś rzucił więc hasło „Hej, a może to droga do Atlantydy?”. No i wtedy dopiero się zaczęło…

Co to właściwie jest?

Zanim opisywany obiekt zaistniał w zbiorowej świadomości jako „Droga Bimini”, wysuwano rozmaite przypuszczenia co do jego przeznaczenia.  Podejrzewano, że mogła to być ściana, molo, falochron, albo właśnie elegancki trakt prowadzący do zaginionej cywilizacji. Która z tych koncepcji jest najbliższa prawdzie? Hmm, to nie takie proste. Przyjrzyjmy się zatem, co na pewno wiemy o „Drodze Bimini”.

Obiekt ma wydłużoną formę, 0,8 km długości i rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód. Złożony jest z płasko leżących bloków o różnej formie – niektóre z nich są prostokątne, ale zdarzają się też zupełne koślawce. Są za to dość duże – średnio mają po 2-3 metry.

Dwa wspomniane wyżej obiekty podobne do Drogi Bimini są krótsze (mają około 60 m długości) i złożone z mniejszych bloków (2-metrowych), ułożonych w podobny sposób.

Czy starożytni byli sprytni?

Jeśli przyjąć, że to oni wznieśli Drogę Binimi, to z pewnością byli oszczędni, bo nie szukali materiału zbyt daleko. Cała formacja zbudowana jest bowiem z wapienia zwanego beachrock, występującego powszechnie na Bahamach. 

Beachrock złożony jest głównie z fragmentów muszli spojonych węglanem wapnia, z niewielkimi domieszkami innych "śmieci", jakie można znaleźć w okolicy plaż: mogą to być okruchy piasku, materii organicznej itp. Taka skała, znajdując się pod wodą, podlega wielu procesom biologicznym, chemicznym i fizycznym. Krótko mówiąc, dość łatwo się psuje – oczywiście jak na skałę. Prawdopodobnie z tego powodu bloki budujące Drogę Bimini mają mocno zaokrąglone rogi i przypominają wielkie bochny chleba. Jeśli kiedykolwiek były elegancko wygładzone, ozdobione, czy rzeźbione, po kilkuset latach nie pozostałby już nawet ślad takiej obróbki.

Kto to zbudował?

Doskonałe pytanie. Zwolennicy teorii o Atlantydzie będą się upierać, że Drogę stworzyli ludzie, nawet jeśli w rzeczywistości wcale nie była droga. Sceptycy podkreślają jednak, że natura potrafi tworzyć fantastyczne formacje skalne, niekiedy mające naprawdę dziwne kształty (pamiętacie Sokoła Millenium w Bałtyku? Otóż właśnie). Sprawa jest dość intrygująca, dlatego celem jej wyjaśnienia postanowiono posłużyć się badaniami naukowymi. Co takiego wniosły? Nowe podziały, oczywiście.

Naukowcy z Wydziału Geologii Uniwersytetu w Miami za pomocą badania radiowęglowego określili wiek Drogi na 2000 lat. Czyli Atlantyda odpada. Datowanie uranowo-torowe pozwoliło z kolei wysnuć wniosek, że obiekt ma 15 tysięcy lat. Spora rozbieżność, prawda? Oczywiście zwolennicy obu tych wersji wzajemnie podważają wyniki przeciwników, obstając przy własnych. Która strona ma rację?

Tak naprawdę to… wszystko jedno. Wiele wskazuje bowiem na to, że Droga Bimini (niezależnie od jej rzeczywistego wieku) to naturalna formacja skalna i nie zbudowali jej ani Atlanci, ani nikt inny – poza siłami natury. Co oczywiście nie zmienia faktu, że mieszkańcy Atlantydy mogli używać jej, by dojechać starożytnym samochodem do domu.

Tagi: ciekawostki, Atlantyda, droga, Bimini, tajemnica, przyroda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620