TYP: a1

O czym rozmawiają delfiny?

wtorek, 27 września 2016
Z mediów/MF
O tym, że delfiny się porozumiewają, wiemy od dawna. Ich język składa się ponad kilku tysięcy „kliknięć” i gwizdów, którymi te sympatyczne ssaki wyrażają swoje emocje. Jednak naukowcy z Krymu odkryli, że język delfinów jest dużo bardziej skomplikowany i znacznie bardziej skomplikowany, niż do tej pory nam się wydawało.

delfin
By NASAs - http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/detail.cfm?mediaid=21807, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112006


Być może pamiętacie książki Douglasa Adamsa z cyklu „autostopem przez Galaktykę”. Tam delfiny opuszczając ziemię zostawiły swoim dwunożnym przyjaciołom wiadomość „Cześć i dzięki za ryby”. Okazuje się, że Adams wcale nie był daleki od rzeczywistości. Jak odkryli naukowcy z Rezerwatu Przyrody Karadag na Krymie, delfiny nie tylko mają bardziej rozwinięte i skomplikowane od ludzkich mózgi, ale ich „język” wykazuje wszystkie cechy języka ludzkiego.

Naukowcy zastosowali podwodny mikrofon umożliwiający rozróżnienie głosów zwierząt, który zarejestrował podwodną rozmowę dwóch delfinów butlonosych - Yashy i Yana. Okazało się, że mają one o wiele bardziej rozwinięty sposób komunikowania się niż mogliśmy przypuszczać. Badacze odkryli, że delfiny tworzą pełne "zdania", które mogą się składać aż z 5 słów. Gdy jeden delfin je wypowiada, drugi czeka z odpowiedzią, aż ten zakończy wypowiedź. - W istocie ta wymiana przypomina rozmowę między dwojgiem ludzi - powiedział kierujący badaniami dr Wiaczesław Ryabov. Dodatkowo te sympatyczne ssaki opracowały również rodzaj języka migowego, którym komunikują się za pomocą płetw.

Taki sposób komunikacji oznacza, że delfiny są nad wyraz inteligentnymi istotami i mają bardzo rozwiniętą świadomość, która pozwoliła im wykształcić tak skomplikowany język. Niestety, nadal nie rozumiemy jego treści – być może więc notatka o rybach wciąż czeka na odkrycie gdzieś na piaszczystej plaży…

Tagi: delfin, odkrycie, naukowcy, język
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871