TYP: a1

Płyną w rejs żeby udowodnić, że Ziemia jest płaska

poniedziałek, 28 stycznia 2019
Z mediów

Zwolennicy teorii o płaskiej ziemi, zwani także potocznie „płaskoziemcami”, mają dość szyderstw i postanowili wziąć sprawy we własne ręce. A dokładniej chcą udowodnić, że ziemia jest płaska. W tym celu chcą się udać statkiem…na koniec świata. 


O śmiałych planach płaskoziemców poinformował The Guaridan. Rejs jest planowany na 2020 rok. Za inicjatywę odpowiadają aktywiści stowarzyszeni wokół organizacji Flat Earth International Conference. 

Guardian o komentarz do pomysłu poprosił niejakiego Henka Keijera, byłego kapitana. A ten nie zostawił na pomyśle suchej nitki. „Wszystkie statki żeglując zgodnie z zasadą, że Ziemia jest okrągła. Mapy morskie były opracowane właśnie w oparciu o taką teorię. Nie wiem, czy organizatorzy rejsu nie mają tej świadomości, czy po prostu nie chcą w nią uwierzyć” - tłumaczył. Według niego już istnienie GPS jest dowodem na to, że Ziemia jest kulą a nie płaskim dyskiem. System opiera się bowiem na 24 głównych satelitach, które krążą wokół Ziemi pełniąc rolę przekaźników informacji.

Obawiamy się jednak, że zdroworozsądkowe podejście kapitana w starciu ze zwolennikami teorii o płaskiej Ziemi nie ma najmniejszych szans. Członkowie Towarzystwa Płaskiej Ziemi twierdzą, że Ziemia jest dyskiem z centrum w biegunie północnym, otoczonym ścianą lodu, a okrążające ją Słońce i Księżyc mają po 52 km średnicy. Australia ma być wielką mistyfikacją, która sprawiła, że ludzie uwierzyli w to, że Wielka Brytania przeniosła swoich przestępców w inne miejsce. W rzeczywistości, jak twierdzą zwolennicy teorii, przestępcy zostali załadowani na statki i utopieni. A skąd Australia na mapach? No cóż - płaskoziemcy twierdzą, że jakieś miejsce na świecie udaje to państwo przy pomocy aktorów zatrudnionych przez NASA. Lub też – to dla zwolenników nowoczesnych technologii - została ona wygenerowana komputerowo. Kiedy pojawiają się osoby twierdzące, że były w Australii i na własne oczy widziały Sydney czy Melbourne, płaskoziemcy uważają, że tak naprawdę pojechali oni do Ameryki Południowej.

Być może jednak w „odkrywczej” wyprawie płaskoziemców nie chodzi o prawdę a o fajną wycieczkę. Bowiem statek, który popłynie na koniec świata ma być bardzo luksusowy. Na pokładzie będzie wiele basenów, restauracji i zapewne alkoholu, który pomoże udowodnić najśmielsze nawet tezy ;-)

Tagi: rejs, płaskoziemcy, spisek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872