TYP: a1

Prochy dowódcy Obrony Wybrzeża powrócą do Polski

czwartek, 14 lipca 2016
Z mediów/MF
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania Marynarki Wojennej RP maja zostać sprowadzone z Francji prochy wiceadmirała Józefa Unruga ostatniego dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 r. Starania o to rozpoczęło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.


By nieznany - J.I. Targ (ed.), Polska na morzu, Warszawa, Główna Księgarnia Wojskowa 1935, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1878689

Przedsięwzięciu towarzyszyć ma szereg inicjatyw zmierzających do odnalezienia, przywrócenia pamięci i oddania hołdu podkomendnym wiceadmirała J. Unruga, oficerom Marynarki Wojennej RP straconym bądź represjonowanym przez komunistyczne władze po zakończeniu II wojny światowej.

W skład komitetu powołanego za sprowadzenie prochów weszli m.in.: wnuczka wiceadmirała Barbara Unrug, dr Witold Mieszkowski, ks. Piotr Staniewicz, sekretarz stanu w MSZ Jan Michał Dziedziczak, sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin, kierownik Uds.KiOR Jan Józef Kasprzyk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, inspektor Marynarki Wojennej kadm. Mirosław Mordel, adm. floty Tomasz Mathea oraz przedstawiciel IPN. Przewodniczącym komitetu został szef BBN Paweł Soloch, a jego zastępcą minister Jarosław Brysiewicz.

Zgodnie z intencją rodziny prochy wiceadmirała mają zostać pochowane na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni w 2018 r. Rok wcześniej, w tym samym miejscu, odbyć miałby się uroczysty pochówek prochów podwładnych wiceadmirała – kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, komandora Zbigniewa Przybyszewskiego i komandora Jerzego Staniewicza – których szczątki odnaleziono po latach na warszawskich Powązkach.
Tagi: Józef Unrug, wiceadmirał, Marynarka wojenna RP
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871