TYP: a1

Stuletni holownik na dnie Dąbia. Chcą go wydobyć

poniedziałek, 29 czerwca 2015
z mediów | JM
Wybudowany w 1912 roku holownik "Bolek" został odnaleziony na dnie jeziora Dąbie w Szczecinie. Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza. Holownik jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Są już plany wydobycia unikatowej jednostki.

Jezioro Dąbie

"Szczecin jezioro Dąbie zachód". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Parowy holownik "Bolek" ma długość 18 metrów. Został wybudowany ponad sto lat temu,  w jednej z holenderskich stoczni. Jego historia owiana jest tajemnicą. Wiadomo, że po II wojnie światowej został wydobyty z dna Zalewu Wiślanego i przekazany gdańskiemu urzędowi morskiemu. W 1956 roku trafił do Szczecina, do Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych - gdzie służył 12 lat. W 1969 został przekazany Lidze Obrony kraju. Zatonął prawdopodobnie na początku lat 70.

Zatopiony statek leży na głębokości 10 metrów i jest w dużej części pokryty mułem. Między innymi dzięki temu, "Bolek" okazał się jedynym w pełni zachowanym holownikiem parowym w kraju. Z tego powodu ma on niezwykłą wartość historyczną. Dobry stan jednostki pozwala myśleć o jej ponownym zwodowaniu i uruchomieniu. Nic dziwnego zatem, że pojawiły się już plany wydobycia statku. Zgodę na przeprowadzenie takiej operacji wydał już Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w  Szczecinie. Znaleziono już nawet firmę, która zgodziła się podjąć tego zadania. Problemem mogą być jedynie koszty. Wydobycie "Bolka" szacuje się na około 100 tysięcy złotych. Koszt remontu to prawdopodobnie kolejne 200 tysięcy. Pracownicy Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza liczą jednak na to, że holownik uda się doprowadzić do stanu dawnej świetności
Tagi: Bolek, holownik, wrak, Szczecin, Dąbie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872