TYP: a1

„Szczęki: Barcelona”

środa, 20 lipca 2022
Hanka Ciężadło

Tak mógłby brzmieć kolejny odcinek kultowego thrillera. W okolicy Barcelony naprawdę pojawiły się bowiem rekiny. Niestety władze miasta wszystko zepsuły, zamykając plaże. No i nici z dramatycznych historii na insta. A tak na poważnie – czy słynna trójkątna płetwa wystająca z wody tuż przy hiszpańskiej plaży jest zupełnie normalna?

 

Jak Barcelona, to...

...Lewandowski, oczywiście. A poza tym ładna katedra, szalone dzieła Gaudiego, sympatyczni ludzie, no i rzecz jasna fantastyczne plaże. Zamknięcie ich w środku wakacji z pewnością nie było łatwą decyzją, ale najwyraźniej lokalne władze oglądały film pana Spielberga i wolały dmuchać na zimne.

Co więcej, wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z więcej, niż jednym okazem. Jeśli wierzyć lokalnej rozgłośni RAC1, rekin na wycieczkę do Katalonii przyprowadził kumpli – w ubiegłym tygodniu widziano bowiem aż trzy takie zwierzaki.

Ludojadek

W oryginalnych „Szczękach” rekin był uosobieniem zła, a przede wszystkim – naprawdę wielką rybą. Żarłacz biały i jego uśmiech z pewnością mocno przyczyniły się do czarnego PR-u, z jakim od lat 70. ubiegłego wieku zmagają się te zwierzęta. Nawiasem mówiąc, zwykle unikające ludzi.

Rekin, jakiego zaobserwowano u katalońskich wybrzeży, należy jednak do zupełnie innego gatunku – jest to ostronos atlantycki. Znacznie mniejszy od żarłacza, za to niesłychanie szybki; ścigając zdobycz, potrafi rozpędzić się do 60 km/h, a do tego umie wykonywać epickie skoki nad wodę.

Wyjątkowa okazja

Fakt, że z powodu obecności rekinów plaże zostały zamknięte, z pewnością nie spotkał się z aprobatą miłośników plażingu. Warto jednak podkreślić, że pojawienie się trzech ostronosów przy hiszpańskim wybrzeżu tak naprawdę powininno nas cieszyć. Na przestrzeni ostatnich stu lat liczebność tego gatunku spadła w Morzu Śródziemnym o... 99 procent.

W pozostałych akwenach jest niewiele lepiej, głównie wskutek zamiłowania Chińczyków do zupy z płetwy rekina (podobno doskonale działa na różne męskie przypadłości. Szkoda, że nie na logikę myślenia; chińscy rybacy potrafią obciąć rekinowi płetwy i wrzucić okaleczone zwierzę z powrotem do wody, zamiast po prostu zabić je i zjeść). Wiele ostronosów poławiają też Hiszpanie. Być może rekiny postanowiły wybrać się do Katalonii, by przypomnieć ludziom, kto tak naprawdę jest szefem?

Tagi: rekin, Hiszpania, Barcelona, plaże, zakaz, ekologia
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872