TYP: a1

„Szczęki: Barcelona”

środa, 20 lipca 2022
Hanka Ciężadło

Tak mógłby brzmieć kolejny odcinek kultowego thrillera. W okolicy Barcelony naprawdę pojawiły się bowiem rekiny. Niestety władze miasta wszystko zepsuły, zamykając plaże. No i nici z dramatycznych historii na insta. A tak na poważnie – czy słynna trójkątna płetwa wystająca z wody tuż przy hiszpańskiej plaży jest zupełnie normalna?

 

Jak Barcelona, to...

...Lewandowski, oczywiście. A poza tym ładna katedra, szalone dzieła Gaudiego, sympatyczni ludzie, no i rzecz jasna fantastyczne plaże. Zamknięcie ich w środku wakacji z pewnością nie było łatwą decyzją, ale najwyraźniej lokalne władze oglądały film pana Spielberga i wolały dmuchać na zimne.

Co więcej, wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z więcej, niż jednym okazem. Jeśli wierzyć lokalnej rozgłośni RAC1, rekin na wycieczkę do Katalonii przyprowadził kumpli – w ubiegłym tygodniu widziano bowiem aż trzy takie zwierzaki.

Ludojadek

W oryginalnych „Szczękach” rekin był uosobieniem zła, a przede wszystkim – naprawdę wielką rybą. Żarłacz biały i jego uśmiech z pewnością mocno przyczyniły się do czarnego PR-u, z jakim od lat 70. ubiegłego wieku zmagają się te zwierzęta. Nawiasem mówiąc, zwykle unikające ludzi.

Rekin, jakiego zaobserwowano u katalońskich wybrzeży, należy jednak do zupełnie innego gatunku – jest to ostronos atlantycki. Znacznie mniejszy od żarłacza, za to niesłychanie szybki; ścigając zdobycz, potrafi rozpędzić się do 60 km/h, a do tego umie wykonywać epickie skoki nad wodę.

Wyjątkowa okazja

Fakt, że z powodu obecności rekinów plaże zostały zamknięte, z pewnością nie spotkał się z aprobatą miłośników plażingu. Warto jednak podkreślić, że pojawienie się trzech ostronosów przy hiszpańskim wybrzeżu tak naprawdę powininno nas cieszyć. Na przestrzeni ostatnich stu lat liczebność tego gatunku spadła w Morzu Śródziemnym o... 99 procent.

W pozostałych akwenach jest niewiele lepiej, głównie wskutek zamiłowania Chińczyków do zupy z płetwy rekina (podobno doskonale działa na różne męskie przypadłości. Szkoda, że nie na logikę myślenia; chińscy rybacy potrafią obciąć rekinowi płetwy i wrzucić okaleczone zwierzę z powrotem do wody, zamiast po prostu zabić je i zjeść). Wiele ostronosów poławiają też Hiszpanie. Być może rekiny postanowiły wybrać się do Katalonii, by przypomnieć ludziom, kto tak naprawdę jest szefem?

Tagi: rekin, Hiszpania, Barcelona, plaże, zakaz, ekologia
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620