TYP: a1

Sztuczne gniazda dla mew na farmach wiatrowych

piątek, 3 lutego 2023
Informacja prasowa/Ørsted - Hornsea Project Three

O wpływie farm wiatrowych na środowisko dyskutuje się już od dawna. Jednym z ciekawych efektów tych dyskusji jest budowa sztucznych gniazd dla ptaków na terenie farm wiatrowych. Budowę takich gniazd w Wielkiej Brytanii rozpoczął duński deweloper OZE Ørsted.

Gniazda mają powstać wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii, a pierwszym miejscem, w którym się pojawią, jest farma wiatrowa Hornsea Three u wybrzeży Minsmere i Lowestoft w East Suffolk w Wielkiej Brytanii. Farma otrzymała pozwolenie na budowę w grudniu 2020, ale w pozwoleniu tym zawarto wymóg dotyczący wdrożenia ekologicznych środków kompensacyjnych dla wrażliwych gatunków ptaków morskich, których populacje mogą zostać dotknięte przez farmy wiatrowe. Chodzi o kittiwake, mewy trójpalczaste, małe, łagodne ptaki, które żywią się tylko rybami morskimi i małymi skorupiakami. Mewy spędzają zimę na morzu, a do gniazda wracają między marcem a sierpniem. Od 2000 r. zauważane jest wymieranie populacji mew trójpalczastych – obecni gatunek jest wymieniony jako wrażliwy i zagrożony wyginięciem na brytyjskiej Czerwonej Liście Ptaków Zagrożonych. Przez ostatnie dwa lata Ørsted monitorował kolonie mew w Hartlepool, Seaham, Boulby - Cowbar i Huntcliff (Saltburn) we wschodniej Anglii. Badania te dostarczą informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć zachowanie mew i rozwój ich populacji. Monitorowane będą także sztuczne gniazda.

Konstrukcje sztucznych gniazd zostały zaprojektowane przez zespół ornitologów, architektów i inżynierów, aby zapewnić, że są one atrakcyjne dla kittiwake i pasują do krajobrazu. Mają m. in. wąskie gzymsy i pionowe boki, aby odwzorować klify, na których w naturalny sposób gniazdują mewy. Główna konstrukcja jest biała, aby wtopić się w niebo i morze, z żółtą podstawą i światłem na szczycie niezbędnymi dla bezpiecznej nawigacji, o co zabiegały lokalne porty Trinity House oraz Maritime and Coastguard Agency.

W porozumieniu m.in. z Natural England i RSPB stworzono także listę kolejnych miejsc, w których mogłyby powstać kolejne sztuczne gniazda.

 

Tagi: ekologia, mewy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872